porodila jsem dve deti obe cisarskym rezem. pri gyn. kontrole po druhem diteti po sestinedeli mi v cytologii del. hrdla vysly poporodni zmeny. co to znamena a je to bezne i po porodu cis. rezem? proc nebyly i po prvnim porodu? moc dekuji za odpoved.
U velké části nastávajících maminek, u kterých byla diagnostikována cukrovka, probíhá porod naprosto bez problémů, stejně jako u zcela zdravých těhotných.
Přesto je ale skupina maminek, u kterých je porod komplikovanější.
Důvodů může být více.
Častou komplikací u těhotných diabetiček je makrosomie plodu. Jednoduše řečeno, miminka rostoucí v bříšku jsou kvůli zvýšené hladině cukru v krvi větší a mají vyšší váhu, než by měly, pokud by maminka diabetem netrpěla. Makrosomii lékař zjistí během těhotenství pomocí ultrazvuku, v takovém případě je možné, že lékař doporučí porod císařským řezem.
Proč roste počet císařekých řezů? Čtěte v tomto článku.
Císařský řez může být indikován i z jiných důvodů. Například při stavu preeklampsie (onemocnění projevující se vysokým krevním tlakem a nálezem bílkoviny v moči), při kterém je v ohrožení jak maminka, tak dítě, při cévním onemocnění těhotné či při onemocnění ledvin, která diabetes často doprovázejí.
Velká většina těchto císařských řezů je plánovaná. To proto, aby porod nezačal uprostřed noci nebo o víkendu, kdy porodnická oddělení pracují v omezeném provozu. Tato plánování mají za cíl minimalizovat možné komplikace.
Pokud porod proběhne bez potíží, není důvod k zavádění zvláštních opatření ani v následné poporodní péči. Jen maminka musí počítat s tím, že stále bude sledována hladina jejího cukru v krvi.
Nastávající maminky nemusejí mít ani obavy z toho, že kvůli své nemoci nebudou moci kojit. Diabetes není důvodem k tomu, aby nedošlo k laktaci nebo aby spuštěná laktace byla stavena a kojení zakazováno.
Přidat nový komentář