Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ



Někdy se diabetická neuropatie rozděluje na tzv. periferní, charakterizovanou zejména postižením dolních končetin, která se může podílet na změnách označovaných jako diabetická noha, a na tzv. autonomní, která se projevuje postižením různých orgánů.
Kdy se jedná o podezření?
Vzhledem k možnosti postižení různých nervů v těle mohou být projevy diabetické neuropatie velmi různorodé. Mohou se vyskytovat již v době diagnózy diabetu, většinou se dostavují po řadě let trvání diabetu. Při takzvané periferní neuropatii (častější formě) si nemocní stěžují na nepříjemné chvění nebo jiné pocity v dolních končetinách, méně často na rukou. V těžkých případech uvádí nemocní noční pálivé pocity. V některých případech nemocní mají zhoršenou citlivost, takže necítí cizí těleso v botě a snadno může dojít k otlakům. Takto se mohou vytvořit na nohách defekty, které jsou součástí zvláštního pojmu: "diabetické nohy". U takzvané autonomní neuropatie se projevují obtíže různých orgánů, např. srdce, zažívacího traktu. Nemocní udávají nepříjemné pocity v krajině srdeční, dochází k náhlým pocitům slabosti při poklesu krevního tlaku, mohou být nejrůznější zažívací obtíže, např. průjmy.
Jak se léčí?
Nejdůležitějším léčebným opatřením při diabetické neuropatii je snaha o dosažení co nejlepší kompenzace diabetu mellitu, i za cenu změny léčby diabetu, například v některých případech převedení na tzv. intenzifikovaný inzulínový režim. Toto rozhodnutí patří do rukou odborníků, diabetologa s neurologem. Ostatní léčebná opatření mají za cíl odstranit nepříjemné potíže, související s touto komplikací diabetu. K tomu je určena řada léčebných prostředků, které však účinkují u jednotlivých pacientů značně rozdílně.
Spolupráce nemocného při léčbě:
Protože nejdůležitějším léčebným opatřením je snaha o co nejlepší kompenzaci diabetika, je spolupráce pacienta nezbytná. Jedině jeho aktivní a pozitivní přístup může vést k trvalejšímu léčebnému úspěchu. Rovněž je nezbytná spolupráce nemocného při prevenci dalších komplikací, které s diabetickou neuropatií souvisí, například prevence vzniku defektů na dolních končetinách, tzv. diabetické nohy. Součástí této prevence je poučení nemocného o péči o nohy, volba vhodné obuvi a eventuelně sledování a ošetřování již vzniklých defektů nohou ve specializovaných ambulancích.
Jaká je možná prevence?
Podobně jako u jiných pozdních komplikací diabetu je základním preventivním opatřením snaha o co nejlepší kontrolu diabetu. Léčba diabetu musí být komplexní a vedle léčebných opatření je důležité dodržování režimových opatření (dostatek přiměřeného pohybu, prevence nadváhy apod.)
Čtěte také: Nová éra v léčbě cukrovky. Inzulín už nehraje hlavní roli
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Přidat nový komentář