Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.
Riziko onemocnění srdce a cév přitom není pro všechny stejné – více by se o sebe měli starat diabetici a lidé s vysokým krevním tlakem, vysokých cholesterolem a obezitou. Právě diabetikům, kterých se v roce 2017 léčilo 936 124, hrozí v porovnání s ostatními 3x častěji infarkt, a dokonce 4x častěji mrtvice. Důležitá u nich proto je nejen zdravá životospráva a snaha udržet hmotnost, hodnoty krevního tlaku a cholesterolu v normě, ale také vhodná antidiabetická léčba pozitivně ovlivňující hladinu cukru v krvi a zároveň snižující riziko srdečně-cévních onemocnění.
Čtěte také: Jak bolí srdce
Světový den srdce – motivace pro první krok
Letošní téma Světového dne srdce zní „Moje srdce, tvoje srdce“ a zdůrazňuje tak, že nemoc ovlivňuje nejen samotného pacienta, ale i jeho rodinu a přátele. Důležité je nejen o problému vědět, ale hlavně se rozhodnout začít ho řešit. Proto je součástí Světového dne srdce výzva „Slib sám sobě“ (Make your promise). Každý týden nebo měsíc to může být malá změna – omezit kouření, jít do práce pěšky nebo v případě diabetiků probrat s lékařem možnosti léčby GLP-1 agonisty řešící zároveň diabetes i riziko infarktu a mrtvice. S motivací pomohou i facebook a webové stránky www.nebudkarDIAk.cz, na kterých diabetici najdou nejen při příležitosti Světového dne srdce mnoho zajímavých tipů.„Diabetes je onemocnění, u kterého je pro dlouhodobý úspěch léčby a prevenci chronických komplikací zcela zásadní aktivní zapojení pacienta a jeho motivace k dlouhodobému dodržování dietních a režimových opatření. V posledních letech máme navíc k dispozici léky ze skupiny GLP-1 agonistů, které kromě výborné účinnosti při léčbě diabetu dokáží u diabetiků významně snížit riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice i celkové a kardiovaskulární úmrtnosti. Je proto důležité, abychom při výběru antidiabetické léčby u pacientů zvažovali nejen účinnost při léčbě cukrovky, ale také případný ochranný vliv na kardiovaskulární komplikace. Vhodným výběrem antidiabetické léčby totiž můžeme zcela zásadně ovlivnit dlouhodobou prognózu našich pacientů,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z pražského IKEM.
Čtěte také: Inzulin 30 minut před jídlem? Není třeba – nyní stačí před prvním soustem
Jak jsme na tom v České republice
Nejnovější průzkum Taking Diabetes to Heart z května tohoto roku k tématu srdečně-cévních onemocnění mezi diabetiky ukázal, že za největší riziko pro své srdce a cévy považují nadváhu, vysoký krevní tlak, kouření a vysokou hladinu cholesterolu. I samotní diabetici řadí cukrovku jako rizikový faktor až na 7. místo a pětina z nich má dle jejich názoru jen nízké riziko srdečně-cévních onemocnění! Přitom 7 z 10 dotázaných má zkušenosti s některým z projevů srdečně-cévních onemocnění (v případě diabetiků starších 60 let to je dokonce 9 z 10 dotázaných!). Nemusí to přitom být přímo infarkt nebo mrtvice. Pro diabetiky je velmi nebezpečná i ischemická choroba dolních končetin.
Čtěte také: Jak si správně aplikovat inzulin a injekční inkretiny?
V čem to má diabetik těžší?
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.