Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
U zdravé ženy jsou v reprodukčním věku přirozenou součástí poševní tekutiny mikroorganismy. Jde zejména o rod Lactobacillus, který svým metabolismem udržuje v pochvě kyselé prostředí. V malém množství jsou přítomny i další bakterie. Pokud dojde k průniku cizích bakterií, kvasinek nebo k přemnožení bakterií, které se v pochvě přirozeně vyskytují, vzniká nerovnováha, která se navenek projeví výtokem.
Diabetes jako rizikový faktor
Jedním z rizikových faktorů pro vznik poševního dyskomfortu, zejména pro takzvanou vaginální kandidózu, je nadměrný příjem cukrů nebo špatně kompenzovaný diabetes. Zkušenosti gynekologů ukazují, že opakované mykotické výtoky mohou být u žen bez dosud odhalené diagnózy diabetu signálem, že u nich diabetes vzniknul. Experimentálně bylo prokázáno, že zvýšená koncentrace cukrů v moči a krvi podporuje růst kvasinek v organismu. Cukrovku mnohdy doprovází vzestup tělesné váhy. S tím souvisí větší zapářka zevního genitálu (nejen v létě), která infekcím nahrává.
Mezi další faktory, které podporují vznik kvasinkové infekce (vaginální mykózy)patří:
- Těhotenství - zvyšuje se hladina estrogenu a cukru
- Užívání antibiotik – může nastat nerovnováha poševního prostředí a dojde k přemnožení
- Způsob stravování – nedoporučuje se příliš vysoká konzumace sladkých pokrmů, nápojů a bílé mouky
- Stres
- Užívání hormonální antikoncepce
- Kolísání hormonálních hladin během cyklu
- Používání slipových vložek a parfémovaných toaletních papírů
- Nošení nevhodného oblečení (např. těsné spodní prádlo ze syntetických materiálů)
- Špatná intimní hygiena – nevhodné přípravky na mytí (běžná mýdla a sprchové gely), nedostatečná intimní hygiena
Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?
Příznaky vaginální mykózy jsou celkem typické, mezi základní patří:
- Svědění uvnitř i vně rodidel.
- Otok a silné prokrvení zevní části rodidel.
- Výtok, který může být zprvu řídký, později má bílou tvarohovitou konzistenci. Bývá bez zápachu nebo naopak silně připomíná droždí. Vedle výtoku se mezi velkými a malými stydkými pysky objevují bělavé povlaky. Někdy ale výtok nemusí být vůbec přítomen a kvasinková infekce se projevuje „pouze“ zarudnutím a svěděním zevních rodidel.
- Nepříjemné pocity až bolest při močení a během pohlavního styku.
- Tlak a bolest v podbřišku.
Léčba a prevence
K léčbě se využívají přípravky ze skupiny antimykotik, které jsou na trhu dostupné v různých formách s lokálním účinkem – vaginální čípky, krémy a vaginální tablety. Tyto přípravky si můžete pořídit v lékárně bez lékařského předpisu. Existují rovněž antimykotika s celkovým účinkem, která jsou vázána pouze na lékařský předpis. Nejčastěji jsou předepisovány tablety s obsahem flukonazolu. Doporučují se také speciální přípravky pro intimní hygienu, vhodné zvlášť pro často se opakující a vracející zánět.
Prevencí u diabetiček se stává především normalizace hladin krevního cukru, dodržování hygienických návyků, užívání mýdel s kyselým pH, neužívání tampońů, nošení bavlněných materiálů. Také pomáhá sníst denně jogurt. V případě propuknutí kvasinkové infekce je samozřejmě lepší navštívit gynekologa a poradit se s ním. Jednorázově vzniklá porucha rovnováhy poševní mikroflóry je většinou snadno léčitelná vaginálními antimikrobiálními přípravky nebo probiotiky. Probiotika lze podávat i preventivně.
Jako prevence nebo pro zmírnění poševního výtoku se dále doporučuje několik zásad:
- Nenoste často těsné džíny a spodní prádlo typu tanga (obojí dráždí genitál a zvyšuje tak jeho sekreci, vyvolává pocity pálení a svědění), dejte přednost spodnímu prádlu z bavlny
- Nepoužívejte parfémované vložky a mýdla, zkuste speciální, hypoalergenní přípravky s optimálním pH pro intimní hygienu
- Tampony používejte jen výjimečně
- Nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách
- Omezte dlouhé, horké koupele
- Snižte příjem cukru, soli a koření
- Dbejte na hygienu po pohlavním styku
Zdroj: www.tribune.cz
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.