Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.
Tak, jak se rozšiřuje použití různých potravních doplňků jako podpůrný, příp. terapeutický prostředek při léčbě řady chorob, objevují se snahy ovlivnit také cukrovku i jiným způsobem než dietou či podáváním vhodných léčebných prostředků. Řada z těchto doplňků stravy (zejména některé vitaminy a minerální látky), určité pomocné efekty má, ale v žádném případě nemohou nahradit základní lékařské metody léčby diabetu. Vitaminy a minerální látky však nacházejí uplatnění u těch pacientů, kteří trpí zdravotními komplikacemi s cukrovkou spojenými.
Jedná se zejména o následující komplikace:- angiopatie - sklerotické poškození drobných a větších cév
- neuropatie - poškození nervů
- retinopatie - degenerativní změny, resp. poškození očí
- nefropatie - poškození ledvin
Angiopatie
K základním nepříznivým projevům onemocnění cukrovkou patří zvýšený sklon k rychlejšímu rozvoji sklerotických změn. Jde jak o postižení velkých tepen (makroangiopatie), tak i drobných, periferních tepen (mikroangiopatie). Tato postižení mají pro diabetiky závažné důsledky, jsou mimo jiné příčinou poruch cirkulace krve periferních částí nohy, mohou vzniknout až defekty končetiny či odúmrť prstů nohy (tzv. diabetická noha či diabetická gangréna).
Změny na tepnách mohou být však do značné míry příznivě ovlivněny dietou, životosprávou a také podáváním vhodných kombinací vitamínů a minerálů, zejména těch, které patří do skupiny tzv. antioxidantů. Nové vědecké poznatky zcela jasně prokazují, že podávání antioxidačních vitamínů, konkrétně vitamínu C a E, působí příznivě na zpomalení nejen makroangiopatie, ale také mikroangiopatie.
Retinopatie
Pokud se týká očních změn, zde je vhodné podávání vitamínů, které zpevňují cévní stěnu, konkrétně je to např. rutin. Nejedná se o jednu látku, ale o celou skupinu sloučenin, označovaných nyní jako flavonoidy (nebo také bioflavonoidy). Vyskytují se zejména v zelenině. Spolu s vitamínem C je zmíněný "rutin" součástí staršího, ale přesto stále používaného léku na zpevnění cévní stěny. Také nenasycené mastné kyseliny (dříve označované jako vitamín F), působí příznivě u očních změn, lokalizovaných na sítnici. Řada prací prokazuje, že podávání linolové kyseliny, která patří do skupiny tzv. n-6 nenasycených mastných kyselin příznivě ovlivňuje tzv. mikroangiopatii, tedy významně zmenšuje postižení cév na sítnici u diabetiků. Je proto žádoucí, aby nemocní s cukrovkou dbali na konzumaci dostatečného množství kvalitních olejů s vysokým obsahem tzv. polynenasycených mastných kyselin, kam patří i zmíněná linolová kyselina.
Neuropatie
Postižení nervů u diabetiků, tzv. diabetická neuropatie může být příznivě ovlivněna vitaminem B6, pyridoxinem. Jeho potřeba bývá u diabetiků zvýšená, proto se mohou objevit příznaky jeho nedostatku. Dlouhodobá suplementace vitamínem B6 může oddálit projevy neuropatie. Vitamin je však používán rovněž k léčbě již vzniklé poruchy. V druhém případě se pochopitelně jedná o dávky terapeutické, tedy větší, než je denní doporučená dávka. K ovlivnění neuropatie je také úspěšně používán vitamin B1 (thiamin) a vitamin B12, tato skutečnost však není specifická pro cukrovku, platí spíše obecně. Je běžně známé, že řadu neuropatií léčíme injekčním podáváním větších dávek těchto dvou vitaminů (samotných nebo ve vzájemné kombinaci).
Diabetická nefropatie
Postižení ledvin, diabetická nefropatie, může být rovněž příznivě ovlivněna dostatečnou, nebo i poněkud zvýšenou dávkou některých vitamínů. Patří k ním např. niacin, jeden z vitaminů skupiny B. Tato látka je součástí řady tzv. nutričních suplementů, je používána hlavně ke snížení hladiny cholesterolu a ke zpomalení progrese sklerotických změn, event. i jejich částečné regresi.
Minerální látky a diabetes
Nejen vitamíny, ale i některé minerální látky, mají určitý vztah k onemocnění cukrovkou. Konkrétně se mluví např. o hořčíku, při jehož nedostatku v těle bývají popisovány větší změny na sítnici oka, také mangan bývá u nemocných cukrovkou zjišťován v menším množství.
V současné době se hodně diskutuje o důležitosti či potřebě chromu diabetiků. Tento prvek má příznivě ovlivnit samotný počátek onemocnění. Je totiž prokázáno, že právě chróm je součástí tzv. glukózového tolerančního faktoru, jehož nedostatek vyvolává poruchu glukózové tolerance. Tento stav je možno vlastně hodnotit jako předstupeň onemocnění cukrovkou. Proto se objevily některé přípravky obsahující chrom jako prostředek, údajně vhodný pro každého diabetika. Je nutno upozornit, že zmíněný poznatek neplatí pro cukrovku I. typu, kde musí být od mládí pacienti léčení inzulínem.
U pacientů s diabetem II. typu by mohlo dojít po chromu ke zlepšení tam, kde by se jednalo o jeho nedostatek v potravě. Pokud má pacient dostatek chromu, je jeho další podávání v tomto směru zbytečné. Některé vědecké práce z posledním doby prokazují, že v určitých oblastech v Evropě se lehčí nedostatek chrómu vyskytuje, je však třeba počkat na širší studie zabývající se těmito problémy. Současně je třeba mít na mysli, že podávání většiny prvků, tedy i chromu v nadbytku, může mít nepříznivé vedlejší účinky. Konkrétně jeho nadbytek může vyvolávat zažívací potíže se zvracením nebo vést k poškození ledvin.
Diabetici a výživa
Chceme-li stručně charakterizovat, jak mají postupovat nemocní s cukrovkou, jestliže chtějí pro svoje zdraví za dané situace udělat maximum, je především nutno dodržovat dietu a celkový režim. V rámci diety nutno dbát na konzumaci dostatečného množství rozpustné vlákniny, kterou v našich oblastech představuje především pektin. Je třeba také dbát na plnohodnotnou smíšenou stravu, aby nedocházelo k deficitům vitaminů nebo potřebných minerálů. Prioritní je konzumace dostatečného množství zeleniny či ovoce.
Suplementaci vhodnými multivitaminovými preparáty pak použijeme zejména v období zvýšené zátěže, tj. i při méně závažných onemocněních nebo v období zvýšeného rizika výskytu infekcí, např. období chřipkových infekcí na jaře a na podzim. Je třeba počítat s tím, že ve srovnání se zdravými lidmi je potřeba některých vitamínů a minerálů vyšší, proto ke zmíněné suplementaci bude třeba sáhnout častěji. Závažným problémem cukrovky je výskyt zmíněných komplikací. I zde je základem prevence dodržování diety a zásad správné výživy.
Používání jednotlivých vitamínů či minerálů podle konkrétního postižení není bez konzultace s ošetřujícím lékařem vhodné, protože případný nadbytek jednoho vitamínu či minerálu by mohl vést k relativnímu nedostatku v jiné oblasti. Často je sice třeba nutriční či léčebná opatření tohoto druhu provádět, nemělo by se to však realizovat bez domluvy s lékařem, který dobře zná zdravotní stav pacienta s cukrovkou a může tak doporučit či naordinovat optimální postup. Jakékoliv jiné "léčitelství" může být jen ke škodě pacienta.
"\nve spolupráci s Nadací NutriVIT, Slezská 7, 120 5
"Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Přidat nový komentář