Vyrážka doprovází některé dětské infekční nemoci. Známe spíš ty, proti kterým je možné nebo dokonce povinné se nechat očkovat - zarděnky, spalničky, neštovice. Očkování proti spále, páté a šesté dětské nemoci však neexistuje. U dětí většinou tyto nemoci probíhají lehce, lze je však zaměnit, a i proto je třeba jim věnovat pozornost.
Kůže je největší orgán lidského těla a řada nemocí, s kterými se běžně potkáváme, se projeví právě na kůži. Jak? Vyrážkou. Máme-li malé dítě s teplotou a vyrážkou, pak nás jako rodiče nejčastěji napadne, zda naše ratolest nemá některou z typicky dětských nemocí. A které to jsou? Spalničky, zarděnky, spála, neštovice a další.
Očkováním se lze chránit proti spalničkám a zarděnkám – je to jedno z povinných očkování v dětském věku. Ovšem je třeba vzít v úvahu, že i přes velkou proočkovanost v České republice se tyto nemoci ojediněle objevují. Dalším onemocněním, které sem spadá, jsou plané neštovice. Těmi ročně onemocní desítky tisíc dětí. Toto onemocnění většinou probíhá lehce a i proti němu je možné očkovat – na přání rodičů.
Pojďme se blíže seznámit s nemocemi, proti kterým očkovat nelze:
Spála (scarlatina)
Proti spále
očkování není a spálou můžeme onemocnět i
několikrát za život. Je způsobena baktérií streptokokem a přenos se děje kapénkovou infekcí (kašláním a kýcháním infikovaných slin).
Spála se typicky projeví
teplotou, angínou a vyrážkou. Vyrážka je růžová, drobně skvrnitá, na pohmat drsná jako husí kůže a objevuje se v tříslech, podbřišcích, na vnitřní straně stehen a v podpaží. V obličeji mohou být zarudlé tváře s výbledem kolem rtů a takzvaný malinový jazyk. Spála se
léčí antibiotiky, nejčastěji penicilinem.
Prodělané onemocnění nezaručuje celoživotní ochranu!
Pátá dětská nemoc (erythema infectiosum)
Infekce je
způsobena virem a typicky se objevuje u předškolních a školních dětí. Nákaza se šíří nejčastěji kapénkami.
Po několika dnech inkubace s lehkými známkami virózy -
zvýšená teplota, únava, bolesti v krku - se objevuje
motýlovité zarudnutí na tvářích (pro podobnost se toto stadium označuje jako „zfackovaná tvář“). V odstupu pár dní následuje
vyrážka na hýždích a končetinách, která je tvořena velkými skvrnami různě splývajícími (podobnost s krajkou nebo sítí). Vyrážka přetrvává i několik týdnů, pak bledne, ale u některých dětí se může znovu objevit třeba po koupeli nebo námaze.
Onemocnění probíhá u zdravých dětí většinou lehce, odezní bez léčby, u dospívajících dívek se ale může zkomplikovat záněty kloubů. Pokud onemocní těhotná žena, může dojít v 5 – 10 % k poškození plodu a potratu.
Šestá dětská nemoc (exanthema subitum, roseola infantum)
Nemoc se vyskytuje především u kojenců a batolat. Jde o
virové onemocnění způsobené herpetickými viry (též způsobují opar, plané neštovice a pásový opar).
Typický průběh je následující:
3 - 4 dny trvající horečka kolem 39 - 40 °C, pak pokles teplot a výsev drobně skvrnité růžové vyrážky na obličeji a trupu, ale i na končetinách. Onemocnění probíhá lehce, při prudkém nástupu horečky na počátku se ale mohou objevit febrilní křeče.
U tohoto onemocnění se občas stává, že dítě je vzhledem k teplotám a lehkým známkám zánětu nosohltanu léčeno antibiotiky a následný výsev vyrážky je mylně považován za alergickou reakci na podané antibiotikum.
Kdy se ještě objevuje vyrážka
Vyrážku může způsobit velké množství virů. Necharakteristická vyrážka se může objevit třeba i u běžného nachlazení a u průjmových onemocnění. Typické jsou doprovodné příznaky jako teplota, únava, bolesti svalů, bolesti hlavy, rýma,
kašel či průjem. Projevy nemoci většinou do 10 dní odezní i bez léčby.
Dětské infekční vyrážky mohou někdy probíhat zcela netypicky a je snadné je zaměnit s jiným onemocněním. Vyrážkou se projevují i různé alergie, kopřivky, atopický ekzém, lupénka a další.
Nejzávažnější onemocnění doprovázené vyrážkou je invazivní meningokokové onemocnění, kdy dítě má horečku, je celkově ve špatném stavu a má vyrážku způsobenou krvácením do kůže. U takového dítěte je na místě rychlá hospitalizace a intenzivní léčba.
Obecně lze říci, že většina infekčních vyrážek dětského věku probíhá lehce, lze je však zaměnit, a proto při jakýchkoliv pochybnostech je vyšetření lékařem na místě. Někdy je cesta ke správné diagnóze dlouhá a je třeba dítě opakovaně kontrolovat a sledovat vývoj stavu v čase.
Přidat nový komentář