„Jen 22 % dětí, které trápí nadváha a obezita, z toho tzv. vyroste! Naopak celých 78 % se potýká s problémy s váhou i v dospělosti, což způsobuje mnoho zdravotních obtíží,“ říká hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze Světa zdraví. Příčin, proč mají děti v současné době problémy s nadváhou je několik. Mohou za to jednak geny a nedostatek pohybu, ale také špatné stravovací návyky celé rodiny, přejídání, pití sladkých nápojů a trávení většiny volného času u počítačových her nebo koukáním na televizi. Navíc co se samotného jídla týče – s dětmi je to trochu oříšek. Nejenže výběr jejich jídel je poněkud omezený a chtějí „jen to dobré“, jakmile nám vyrostou do školního věku, přestáváme mít o jejich stravování přes den přehled. Snadno se tak může stát, že se děti stravují nezdravě, nebo dokonce vůbec, a kvůli tomu pak přibírají.
Čtěte také: Co je horší: cukr nebo tuk?
Dětská obezita v číslech:
- Za posledních 20 let se počet dětí trpících nadváhou ztrojnásobil, zvláště u dětí ve věkové skupině od 6 do 11 let
- S nadváhou nebo obezitou se u nás potýká zhruba 13 % dětí od 6 do 10 let – 9 % dětí trápí nadváha, 5 % je už obézních
- Ve věku od 11 do 15 má problém s obezitou 14 % chlapců a 10 % dívek
- Ve věkové kategorii 2 – 5 let má problém s nadváhou 5,1 % chlapců a 5,4 % dívek
Proč je nadváha problémem?
„Nadváha není jen estetickým problémem. Děti mohou mít řadu zdravotních obtíží mezi něž patří různá kardiovaskulární onemocnění, či metabolické, zažívací, ortopedické a dermatologické problémy,“ vysvětluje odbornice. Děti jsou také často kvůli své nadváze vyčleněny z kolektivu, což vede ke ztrátě sebevědomí. Útěchou pak bývá takovým dětem zase jídlo. Dostávají se tak do začarovaného kruhu, ze kterého vede cesta jedině změnou životního stylu a rodinných návyků. Do změny se vždy musí zapojit celá rodina. Tou ale nejsou přísné diety, omezení přijaté energie nebo léky. Pro rostoucí dětský organismus je důležité, aby byl jídelníček pestrý a vyvážený z hlediska všech živin. Při jednostranných dietách totiž chybí důležité makroživiny, vitaminy nebo minerální látky, hrozí jo-jo efekt, únava a špatná nálada.
„Nadváha se dá trvale řešit hlavně úpravou jídelníčku, stravovacích návyků a zvýšením pohybové aktivity. V tomto případě je vždy lepší využít znalostí odborníka a požádat o pomoc v rámci některých specializovaných stravovacích plánů,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Nývlt, garant programu Dětská výživa.
Čtěte také: Nenechávejte své děti projíst se k nemocem dospělých
Věděli jste, že…
…při nadměrném omezení celkového množství energie nebo omezení některé ze složek potravy, např. bílkovin, může dojít k narušení dětského růstu?
Důležitá je hlavně prevence
Jako rodiče máte jedinečnou možnost pomoci svému potomkovi předcházet obezitě. Výhrůžky, zákazy nebo příkazy nepomohou, jídlo by mělo být hlavně zábavou. Navíc je opravdu důležité, aby se zapojila celá rodina, protože děti se učí nápodobou. Čím dříve pak začnete u dítěte rozvíjet správné stravovací návyky, tím více si jich ponechá do dospělosti. Jídelníček by měl obsahovat 5 až 6 porcí denně. Velikost porce by měla být přizpůsobena věku, růstu, hmotnosti i pohybové aktivitě, kterou dítě vykonává.
„Zvláště důležité je podávat dítěti ovoce a zeleninu. Změna jídelníčku by měla být pečlivě naplánovaná a měla by probíhat pomalu. Nové potraviny doporučuji do dětského jídelníčku zařazovat opatrně kvůli možné alergické reakci,“ varuje Ing. Bartolomějová. Kromě snížení váhy vyvážený jídelníček dítěti zlepšuje paměť, dodává energii a pozitivní náladu. Pozitivně se takové stravování odráží na dětském zdraví i do budoucna. Jeho základy můžete postavit na zdravých svačinách.
„Ideálně by svačina měla obsahovat vyvážený poměr všech živin, kterými jsou komplexní sacharidy, bílkoviny, tuky, vitaminy, minerální látky a vláknina. Ta dopolední by měla tvořit zhruba 15 % z celkového denního příjmu energie. Vhodným základem je vícezrnné či žitné pečivo,“ vysvětluje nutriční specialistka.
Věděli jste, že…
…tukové buňky se tvoří v prvních třech letech života? Špatnou stravou můžete svému dítěti zadělávat na velký problém v dospělosti.
Čtěte také: Bolesti hlavy u dětí jsou jedním z nejčastějších důvodů školních absencí
Co dělat, když se výsledky nedostavují
Někdy se může stát, že přes veškerou snahu dítěte i rodiče, se hubnutí prostě nedaří. Ještě to ale nevzdávejte. Určitě celou situaci konzultujte s odborníkem, který může odhalit příčinu, změnit jídelníček.
„Pečlivě sledujte svoje dítě. Zapisujte si, co jí, jakou má přitom náladu, co a kdy pije, jak se hýbe, semtam zkontrolujte také obsah ledničky, ptejte se, za co dítě utrácí kapesné, apod. Poté celou situaci konzultujte s odborníkem, který doporučí další postup,“ dodává nakonec specialistka. Takový boj s nadváhou je sice pomalý, ale trvalý a dokáže v mnohém zlepšit fungování celé rodiny.
SESTAVTE SI SPRÁVNÝ JÍDELNÍČEK (pro děti ve věku zhruba 7 – 10 let) Snídaně: Svačina: Večeře: |