Nevolnost, zvracení, světloplaschost, větší citlivost na zvuky, zápachy - to může proovázet migrénu.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Problémy v rodině či ve škole, to jsou dva nejčastější problémy, kvůli kterým děti bolí hlava. Nejčastěji se podle neurologa Petra Dočekala z pražské Všeobecné fakultní nemocnice jedná o takzvané tenzní bolesti hlavy. Jde o tupou bolest, která se jako pás šíří kolem hlavy, často i na temeni a krku. Může trvat jen půl hodiny, ale také sedm dní. Nejčastěji vzniká z nadměrného psychického napětí.
Každopádně platí: pokud dítě netrpí bolestmi hlavy často, pravidelně či bez zjevné příčiny, není třeba jít hned k lékaři a stačí na ně obvykle spánek nebo léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. Vždy je třeba ale respektovat dávkování, která se přizpůsobuje váze a věku dítěte. To je uvedeno na obalu.
Když dítě bolí hlava maximálně třikrát za rok, není třeba to příliš řešit, ale v případě, že je to častější, není samoléčba volně prodejnými léky vhodná. Mnohem lepší je navštívit lékaře – v první řadě dětského. To platí také v případě, že hlavy bolí jinak nebo častěji než obvykle.
Děti mohou stejně jako jejich rodiče trpět migrénami. Sklon k tomuto typu bolestí hlavy se dokonce do značné míry dědí. Na vině je – zjednodušeně řečeno- stejně jako u dospělých přecitlivělost nervového systému. To znamená, že více než jiní lidé reagují například na různé psychické vlivy, ale třeba i na počasí, hormonální změny nebo nedostatek spánku.
Léčba migrény se soustředí jednak na léčbu akutních bolestí při migréně, a pak také na léčbu preventivní. Léky, které řeší již vzniklou migrénu se jmenují triptany. Novinkou pro preventivní léčbu migrény jsou léky, které snižují frekvenci a intenzitu záchvatů alespoň o polovinu. Léčba spočívá v každodenním užívání léků a trvá nejméně půl roku.
Přidat nový komentář