Společnými projevy všech forem šoku je porucha vědomí, především neklid, úzkost, apatie, somnolence až koma.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Co nesmí v lékárničce chybět
Každý si na dovolenou zabalí jiné léky. Jinak si lékárničku vybaví turista jedoucí do hor a jinak rodina s malými dětmi, která míří k moři. Některé medikamenty si ale před cestou stojí za to pořídit v lékárně vždy. Podle MUDr. Bartoše by součástí každé lékárničky měl být chladicí gel, prášky na bolest, průjem a zácpu. Opomenout byste neměli ani kapky do nosu, náplast, pastilky proti bolesti v krku či antihistaminika na alergickou reakci. Cestovatelé, kterým se dělá při jízdě v autě nebo autobuse špatně, by si s sebou měli přibalit i lék proti nevolnosti.
Pravidelné léky
Pokud užíváte některé léky pravidelně, zabalte je jako první. Většina lidí má totiž své stálé léky mimo lékárničku, například v ložnici nebo v kuchyni. Stává se proto, že na letišti zjistíte, že vaše pilulky zůstaly na nočním stolku. To představuje pro cestovatele pořádnou komplikaci, jelikož jejich léky mohou být na lékařský předpis a v zahraniční je neseženou.
Konzultujte s lékařem
Existují léky, které se hodí na každé dovolené a měly by tvořit základ vaší lékárničky. Před odletem se ale poraďte se svým praktickým lékařem, který vám doporučí, co je vhodné pro typ dovolené i zemi, do které zrovna cestujete. Předejdete tak například riziku vysokohorských nemocí nebo infekcím způsobeným hmyzem.
Antibiotika s sebou?
Podle lékařů si pacienti v posledních letech zvykli s sebou do kufru přibalit také antibiotika. Ne vždy je to ale dobrý nápad. „Ohledně antibiotik bych byl opatrný. Záleží především na tom, jak se lidé domluví s lékařem a do jaké destinace jedou. Každopádně bych před nasazením antibiotik doporučil konzultaci s lékařem. Dnes se lze jednoduše spojit například přes e-mail, skype nebo sociální sítě,“ radí MUDr. Bartoš
Pozor na prošlé léky
Před každou cestou je nutné lékárničku zkontrolovat a ujistit se, že léky nepřekročily svou trvanlivou lhůtu. Prošlé léky totiž mohou místo úlevy přivodit komplikace. „Především u léků, které užíváme vnitřně, může dojít k zbytečným zažívacím potížím nebo alergickým reakcím,“ zmiňuje MUDr. Bartoš. Veškeré propadlé léčivo by se mělo odnést do lékárny, kde ho lékárníci zlikvidují.
Správné skladování
Zapomínat by se nemělo ani na správné skladování lékárničky. Léky by měly být vždy v suchu a mimo přímé sluneční světlo. Roztoky je zase lepší nechat v lednici. Před cestou si medikamenty můžete zabalit do kosmetické taštičky, kufru nebo do příruční kabelky, abyste je měli vždy při sobě.
Dezinfekce
Ošetření odřenin, krvavých šrámů nebo drobných zranění se neobejde bez dezinfekce, která je základním faktorem každé správné lékárničky. Ideální je také s sebou přibalit bezoplachový dezinfekční gel, který budete mít vždy po ruce. Na cestě vás tak nezaskočí ani nevzhledná toaleta a absence mýdla. Navíc předcházíte dalším nepříjemnostem, jako jsou zažívací potíže či bolestivé afty v ústech.
Cesta letadlem
Zbystřit byste měli, pokud cestujete letadlem. Ztráta kufru i s léky bývá po přistání velkou nepříjemností. Přípravky na bolest spolu s léky, které užíváte pravidelně, je proto dobré vždy vzít s sebou na palubu letadla. Pozor ale na roztoky, jejichž objem nesmí přesáhnout 100 mililitrů.
Za exotikou
Výlety do exotických zemích jsou stále populárnější. Uzpůsobit byste tomu měli i vaši lékárničku.
„Opět platí, že před cestou je dobré se poradit s praktickým lékařem. Praktik může předepsat například léky proti silným cestovatelským průjmům, na něž by volně dostupné pilulky nemusely stačit,“ přibližuje MUDr. Bartoš. Lékař vám také může doporučit vhodná probiotika, pomocí nichž střevním potížím předejdete. Samozřejmostí je s sebou vzít opalovací krém i léčivý přípravek na popálenou kůži s obsahem panthenolu. Přibalte také repelent proti komárům, který se při pobytu venku bude hodit.
Očkování s předstihem
Ani perfektně vybavená lékárnička ale mnohdy nestačí. Pokud se vydáte do třeba Afriky, měli byste se nechat očkovat. Hrozí vám například tyfus nebo žlutá zimnice. Očkování doporučuje MUDr. Bartoš i při cestování po Česku a Slovensku.
„Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy, proto bych doporučil proti této nemoci zavčas očkovat, stejně tak jako proti žloutenkám,“ radí. Na vakcinaci ale musíte myslet s předstihem a nenechávat ji na poslední chvíli. Některá očkování se totiž skládají z více dávek.
Koronavirus (COVID-19) a cestování
I rok 2021 se prozatím nese ve znamení koronaviru, který měl a má zásadní vliv nejen na cestování, ale na náš život jako takový. Co se týká cestování, je nutné znát podmínky vstupu do jednotlivých zemí a návratu do ČR. Zdaleka nejpodrobnější postup a podmínky najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kde jsou přehledy dle jednotlivých států a to nejen v Evropě, ale také v jiných částech světa.
Zdroj: www.splcr.cz