Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.
V současné sezóně se v Česku od začátku epidemie souběžně vyskytuje chřipka typu A i B, přičemž první typ převažuje. Pokud jde o obvyklý průběh nemoci, je chřipka typu A rozhodně závažnější. Co se týká chřipky typu B, může na rozdíl od typu A probíhat také jako takzvaná střevní chřipka. Chřipka nikdy není banální onemocnění a oba typy mohou zejména způsobit vážné, až život ohrožující komplikace. Ohrozit může zejména lidi ve věku nad pětašedesát let, těhotné ženy a ženy do dvou týdnů po porodu. Dále děti do dvou let věku, pacienty pobývající v zařízeních dlouhodobé ošetřovatelské péče a lidi s kardiovaskulárními, plicními, hematologickými a dalšími chorobami.
Inkubační doba chřipky je obvykle 1 až 3 dny. V nekomplikovaných případech se příznaky obvykle zmírní během 2 až 5 dnů. Některé příznaky jako kašel a slabost však mohou přetrvávat až o 2 týdny déle. U starších, oslabených či chronicky nemocných, kteří jsou chřipkou nejvíce ohroženi, se onemocnění často komplikuje zápalem plic či zánětem srdečního svalu.
Kdy navštívit lékaře
Lékařskou pomoc je nezbytné urychleně vyhledat v následujících případech:
- při vysoké horečce trvající déle jak 3 dny, či vysoké horečce nereagující na antipyretika,
- při bolesti na hrudi,
- při potížích s dýcháním.
Lékaře je také vhodné navštívit v případě, když onemocnění trvá déle než týden, nebo se neustále vrací.
S lékařem by se měly vždy radit osoby se zvýšeným rizikem vzniku komplikací, tedy s chronickým onemocněním srdce, cév, ledvin a plic.
Rada č. 1 - Nepodceňujte příznaky a začněte s léčbou včas
Chřipka se často zaměňuje s běžným nachlazením, což vede k tomu, že ji lidé podceňují. Vzhledem k možným vážným důsledkům je však důležité nebrat její průběh na lehkou váhu.
„Začátek chřipky je obvykle náhlý, projevuje se vysokou horečkou 38–40 °C, kterou navíc často doprovází zimnice, bolesti hlavy, svalů, kloubů a v neposlední řadě i dráždivý, suchý kašel. Chřipka je na rozdíl od nachlazení také spojena s výraznou celkovou schváceností a vyčerpáním. A zatímco při správné léčbě akutní obtíže a horečka většinou ustoupí během 3–5 dnů, další příznaky během 7–10 dnů, únava a slabost mohou přetrvávat dlouho poté, někdy i v řádu týdnů,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.
Rada č. 2 - Odložte antibiotika, nepomohou vám
Chřipku vyvolávají viry a na ně antibiotika nezabírají. Aplikace antibiotik je v takovém případě nadbytečná a nežádoucí, pokud není hrozba přidružené bakteriální infekce. Zbytečné aplikování antibiotik má za následek oslabení imunity a vznik rezistence bakterií na antibiotika. V některých případech se nasazují antivirotika. Ta jsou nejúčinnější, pokud se nasadí ihned po objevení prvních příznaků chřipky. Snižují dobu jejího trvání i její závažnost. Existují i antivirotika, která mohou kromě dospělých užívat i děti od jednoho roku. Nežádoucími účinky antivirotik, na které by vás měl lékař upozornit, mohou být nervozita, špatné soustředění, nevolnost či zvracení. Přesto ale zůstává základní terapií chřipky nadále symptomatická léčba. V případě chřipky tedy léčíme především příznaky nemoci – zmírňujeme bolesti a tlumíme horečku. K mírnění těchto příznaků chřipky je vhodné použít přípravky s obsahem paracetamolu.
Rada č. 3 - Dbejte na doporučené dávkování
Správné dávkování hraje důležitou roli při efektivní léčbě. Vždy se řiďte pokyny uvedenými v příbalovém letáku pro pacienty.
Rozhodně nepřekračujte denní dávkování ani hodinové rozestupy v užívání. Ačkoliv je velká část léčiv dostupná bez předpisu, mohou mít vážné nežádoucí účinky. Ve finále se může stát, že špatná kombinace nepřiměřených dávek léků náš zdravotní stav ještě zhorší nebo může způsobit žaludeční problémy.
Na nosních sprejích může dokonce vzniknout závislost a některé z nich sliznice nepříjemně vysušují. Dlouhodobé užívání nosních sprejů s obsahem látek jako xylometazolin nebo oxymetazolin mění nosní sliznici. Změna může být trvalá a sliznice může otéct trvale bez ohledu na rýmu. Vzniká tak začarovaný kruh, kdy se člověk bez spreje neobejde Obecně platí, že čím méně chemie, tím lépe. Při nemoci se raději spolehněte na bylinkové čaje, zázvor a přírodní preparáty s obsahem bylin, které nezatěžují žaludek a játra.
Rada č. 4 - Dopřejte si klid na lůžku a tekutiny
Spánek a odpočinek je nejlepší léčbou, ale zároveň i prevencí. Při spánku se do těla vyplavují důležité hormony, například melatonin a prolaktin, jež jsou příznivé pro tvorbu buněk imunitního systému. Denně bychom měli spát minimálně sedm hodin, protože při nedostatečném množství spánku stoupá riziko nachlazení až trojnásobně. Podle některých lékařů bychom při nemoci neměli ani sledovat televizi nebo pobývat u počítače, záření obrazovky může totiž zhoršovat bolesti hlavy i kvalitu spánku.
„Kromě podání léků proti bolesti a horečce je při léčbě chřipky důležitý fyzický i duševní klid. Rozhodně nechoďte do zaměstnání či školy, nesportujte, ani nevykonávejte žádné náročnější fyzické úkony. Dále je potřeba doplňovat dostatečné množství tekutin, abyste nahradily ztráty vzniklé pocením. Odlehčete také stravu a zvyšte příjem vitaminu C,“ upozorňuje MUDr. Michal Lazák.
Zvýšit dávky vitamínů, tedy přísun ovoce a zeleniny, je v době nemoci určitě žádoucí. Nicméně nejlepší je hlídat si příjem vitamínů celoročně, v jednom týdnu dlouhodobý deficit nedoženete. Pro správně fungující imunitní systém je důležitá rovnováha mezi vitamíny a dalšími minerálními látkami, což zajistí především dostatek zeleniny a ovoce ve stravě. Jen při vzájemné souhře mnoha vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a bioaktivních rostlinných látek může naše imunita plnit svou funkci správně. Nejen vitamíny, ale také látky zvané polyfenoly působí proti volným radikálům a pomáhají posilovat imunitní systém. Najdeme je v ovoci a zelenině, ale i v rostlinných doplňcích stravy.
Rada č. 5 - Okamžité srážení teploty může být chybou
Zatímco horečky nad 38 °C představují zátěž pro organismus, zvýšená teplota v rozsahu mezi 37 a 38 stupni naopak napomáhá v boji s infekcí. Pokud k odbourání horečky není jiný zdravotní důvod, je u dospělých dobré udržovat tělesnou teplotu v tomto pásmu.
Léčbu horečky (zejména u dětí) se doporučuje doplnit i zábaly a sprchováním. Při zábalech používejte vlažnou vodu o zhruba 25 °C, zábaly přikládejte na hrudník a břicho po dobu 10 až 15 minut a aplikujte je třikrát za 2 hodiny. Sprchování nebo spíše omývání houbou se provádí ve vodě o teplotě 29 až 32 °C. Omývejte trup a končetiny přibližně 10 až 30 minut. Dejte si však pozor – u malých dětí se sprchování nedoporučuje vůbec, u větších pak záleží na jejich toleranci. Obecně se tyto metody nesmí používat, má-li nemocný pacient mramorovanou kůži, studené končetiny a při jeho dyskomfortu.
Rada č. 6 - Omezte kontakt s okolím
„Jste-li nemocní, měli byste omezit kontakt s okolím a vyhýbat se místům s větší koncentrací lidí. Raději zůstaňte doma a nešiřte onemocnění dál. Nejrizikovější je totiž úzký kontakt s kašlajícím nemocným, tj. cca do 1 metru,“ varuje MUDr. Michal Lazák. Virus přežívá v prostředí několik dní (v závislosti na typu povrchu, teplotě a vlhkosti) a je možné se nakazit i z kontaminovaných předmětů (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky apod.). Buďte ohleduplní. Kašlete či kýchejte do kapesníku, použité kapesníky ihned likvidujte a případně využijte i roušku přes obličej, která rovněž snižuje riziko nakažení okolí.
Rada č. 7 - Pozor na nákazu od vašich dětí
Malé děti jsou největšími přenašeči chřipky. Mezi dětmi bývá zpočátku nemocnost nejvyšší, zvláště mezi mladšími školáky. Pokud vaše dítě onemocní, myslete nejen na jeho léčbu, ale zvyšte preventivní opatření i u sebe. Nemocné děti totiž snadno infikují zejména své vlastní rodiče či prarodiče. A u dospělých pak může mít chřipka daleko vážnější důsledky. Ačkoliv je starší část populace obvykle poslední cílovou skupinou chřipky, riziko vzniku následných komplikací je u nich mnohem vyšší.
Rada č. 8 - Vyhněte se alkoholu i fastfoodu
Alkohol oslabuje nejen játra, ale i imunitní systém. Zdravotní štamprličku proto raději vynechejte. Tělo potřebuje k odbourání alkoholu hodně vitamínu B, kyseliny listové, zinku a hořčíku a vylučuje více vitamínu C, draslíku a fosfátu než normálně. Pitím alkoholu si tak ubíráte vitamíny potřebné pro boj s nemocí. Podobně je to i s fastfoodem. Imunitní buňky potřebují vitamíny a stopové prvky, které ve fastfoodu najdete jen stěží. Proto raději sáhněte po ovoci a zelenině, které vám dodají vše potřebné.
Rada č. 9 - Myslete na prevenci
Při chřipce má zásadní roli prevence. Chcete-li chřipce předcházet a snížit riziko nákazy, udělejte ve svém životě pár změn.
„Důležitá je správná životospráva, dostatečný pobyt venku, otužování, saunování, dostatek spánku a vyhýbání se stresu. Z potravin se doporučuje konzumovat česnek (přírodní antivirotikum), čerstvé citrusy, kysané zelí, salát, špenát či brokolici. V době epidemie chřipky pak zvyšte svou hygienu, myjte si často ruce, nemněte si oči a obličej a často větrejte. Pokud to jde, omezte i návštěvy kin nebo divadel a nepobývejte v zakouřených místnostech,“ nabádá MUDr. Michal Lazák.
Rada č. 10 - Zvažte očkování
Specifickou prevencí chřipky je očkování. Je pro vás vhodné zejména, jste-li starší 65 let nebo trpíte nějakým chronicky onemocněním, popř. pro ty z vás, kteří jsou ve své profesi vystaveni většímu riziku infekce (tzn. zdravotníci, učitelé, zaměstnanci pošt, supermarketů, cestovatelé). Očkování sice neposkytuje 100% ochranu před onemocněním, ale výrazně snižuje výskyt komplikací.
Očkování se doporučuje každoročně před začátkem chřipkové sezony, tedy ideálně mezi zářím a prosincem. Imunita se vytváří přibližně dva týdny po očkování, takže přímo během epidemie už na něj může být pozdě.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz - milerádi vám poradí!