Jedná se o jevy, které jsou vlastní každému člověku, samy o sobě mají ve své podstatě ochranný význam. Umožňují jedinci reagovat včas na hrozící nebezpečí, kterému může organismus čelit buď bojem a nebo útěkem. Proto ne každý takovýto příznak lze "psychiatrizovat", tzn. považovat jej za příznak duševní nemoci.
Deprese nepochybně provází lidstvo převážnou část jeho historie.Význačný lékař Hippokrates ve čtvrtém století před naším letopočtem předpokládal, že postiženým orgánem je mozek, kde se hromadí nadměrné množství tzv. černé žluče.
Příčiny
V zásadě můžeme depresivní poruchy rozdělit dle uvažovaného původu na dvě skupiny. První je vyvolána známým poškozením nebo onemocněním mozku. Druhá skupina je spojena s nedostatečným množství látek v mozku, pomocí kterých nervové buňky přenášejí mezi sebou informace.
Příznaky
Deprese se projevuje smutnou a sklíčenou náladou způsobující nemocnému duševní trýzeň a bolest. Je provázena sníženým sebevědomím a ztrátou sebedůvěry, pocity méněcennosti a domnělého provinění, myšlenkami na sebevraždu, neschopností se radovat ze zážitků, nezájmem o sebe, o svou práci, rodinu, přátele či své dosavadní záliby a koníčky.
Chcete vědět, jestli-li deprese hrozí i Vám? Jestli je možné jim předcházet? A jak se léčí? Čtěte více více…
Co pro sebe můžete udělat právě teď
|
Souvisejí informace
Známe příčinu deprese?
Kdy a kde hledat lékařskou pomoc
Deprese - úloha rodiny a léčba v nemocnici
Tipy pro domácí péči
Fytoterapie
Potravní doplňky
Zajímavosti
Deprese bude druhou nejčastější příčinou nemocnosti
Aby vás netrápila neuróza
To, co jíme, ovlivňuje i naše duševní zdraví
Přidat nový komentář