Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Deprese kdy a kde hledat pomoc

(MUDr. Martin Anders PhD. | přečteno: 37485x )

Lékaře je třeba volat okamžitě, když nemocný s depresí pomýšlí na sebevraždu .

Odbornou lékařskou pomoc je třeba neprodleně vyhledat v případě, že nemocný pomýšlí na sebevraždu, dělá mu těžkosti zvládat každodenní povinnosti a ani po delší době se necítí lépe, nebo ke zlepšení nálady používá alkohol nebo léky. Polykání prášků bez porady s lékařem není řešením potíží - nemocný tím problémy, kterých v průběhu nemoci přibývá, jen odkládá a dočasně zakrývá!

Deprese

Kde hledat lékařskou pomoc

Duševními chorobami se zabývá psychiatr, nikoliv neurolog. Do péče neurologa patří osoby s chorobami nervovými, pokud se neprojevují duševními příznaky (mozková mrtvice, nádory mozku apod.).

Moderní antidepresivní léčba přináší nové možnosti nejen pro lékaře, ale i pro samotné pacienty. Zavedení nových bezpečných tříd léků do užívání umožnilo, aby některá antidepresiva mohl ordinovat již lékař první linie - tedy praktický nebo závodní lékař. Předpokladem je jeho dobrá informovanost o depresivní poruše a povědomí o možnostech léčby.

Ke zdárnému průběhu léčby přispívá velkou měrou důvěra pacienta k lékaři a jejich vzájemný vztah (nazýváme jej terapeutickým) - v případě praktického lékaře je výhodou, že zná postiženého (často od jeho dětských let) a zpravidla také nejbližší příbuzné nemocného. Pacient pak není tolik svazován obavami sdělit i své nejintimnější potíže a lékař má dostatek informací z okolí pacienta. Nechce-li nemocný docházet k psychiatrovi nebo praktickému lékaři v místě bydliště (obavy ze stigmatu duševní nemoci), může se dle svého výběru telefonicky objednat i v odborné ambulanci v jiném městě či obvodě.

Závažnější formy depresí a zejména ty, které nereagují na léčbu, je však nutné předat do péče odborníka a eventuálně pacienta hospitalizovat. V péči psychiatra by se měli ocitnout i nemocní trpící opakovanými depresivními potížemi.

V případě náhle vzniklé duševní poruchy v době noční, během víkendu a o svátcích vyhledejte pohotovostní lékařskou službu, krizové centrum nebo se telefonicky obraťte na linku důvěry. Pomoc duševně nemocnému je povinen poskytnout každý lékař podobně jako ošetření první pomoci!

Foto: Internet

"\n

MUDr. Martin Anders
převzato z knihy Deprese
vydané v nakladatelství Vašut

"

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Betrue

Bohužel v posledním roce v mém okolí došlo k mnoha sebevraždám z příčiny vleklých depresí a ačkoli pacient lékařskou pomoc vyhledal, pracovní kontakt s lékařem byl příliš formální. Příklad: Pacient asi ve věku 65 let, vysokoškolsky vzdělaný a s velkým kulturním rozhledem - měl vleklé těžké poruchy spánku a soustředění, psychiatrovi příliš nedůvěřoval a proto jsem mu ihned zajistil náhradní psychiatryni. Ta však s pacientem provedla pouze formální pohovor, v němž konstatovala, že rámcová léčba kolegy lékaře byla volena celkem správně a doporučila "více věřit ošetřujícímu lékaři". S odstupem pouhého období 2 týdnů, pacient se ve svém bytě podřezal ve vaně na zápěstích a nakonec ve slipech zkrvavený vyběhl na chodbu pražského činžáku a z okna čtvrtého patra skočil. Lékařka byla poslední, kdo mohl aktivně zasáhnout do blížící se tragedie, kterou jsme jen tušili.

Dobra Pospíšilová
2x

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou ohledně mojí maminky, které byla diagnostikována smíšená demence s podezřením na Alzheimera. Pečuji o ni již rok a půl, byl jí přiznán II.st. závislosti, cokoli z jejího chování popíšu u její neuroložky, psychiatričky nebo obvodního lékaře, všichni se shodují, že je to demence, že s tím nic nenadělám, ale ani jeden nenechal udělat další vyšetření, kromě obvodního a to rozboru krve a EKG. Bratr i sestra se distancují, veškerá péče je na mně a už jsem byla několikrát v tak zoufalé situaci, že jsem se obrátila na tísňovou linku, kde měli pochybnosti o její diagnoze vzhledem k jejím reakcím a vydírání, kterým by mě snad dohnala k sebevraždě, kdybych nemyslela na svojí rodinu, která je mi alespoň z dáli oporou. Vím, že je to přechodný stav a nechci skončit v rukou psychiatrů a také doufám, že se budu moci jednou vrátit ke své rodině a koníčkům, ale musela jsem si nechat předepsat antidepresiva již teď a proto vím, že to musím urychleně řešit. Nejde jen o situaci "doma", ale i diskriminaci pečujících ze strany státu a jeho "perspektivivou", kdy skončí s podlomeným zdravím bez práce a bez prostředků... Proto Vás prosím o sdělení, jaká jsou nutná vyšetření k této diagnoze, a jak dál postupovat. Děkuji Vám předem za odpověď.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

83%
17%
Zatím hlasovalo 92 lidí

Mohlo by vás zajímat

Úzkost a strach

Jedná se o jevy, které jsou vlastní každému člověku, samy o sobě mají ve své podstatě ochranný význam. Umožňují jedinci reagovat včas na hrozící nebezpečí, kterému může organismus čelit buď bojem a nebo útěkem. Proto ne každý takovýto příznak lze "psychiatrizovat", tzn. považovat jej za příznak duševní nemoci.

Duševní choroby

MUDr. Pavel DoubekPsychiatrická klinika VFN, 6. června 2001

Deprese - co to je a u koho se vyskytuje?

Deprese (dříve nazývaná melancholie) je onemocněním duše, ale také celého těla. Jde o závažnou psychickou poruchu, která postihuje až 10 % obyvatelstva. Ve své nejtěžší formě se projevuje smutnou a sklíčenou náladou, která způsobuje nemocnému duševní trýzeň a bolest.

Deprese

Až deset procent obyvatel trpí depresemi, které se projevují smutkem, sklíčeností a ve výsledku i dušení bolestí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce