Průměrný Čech má zatím co dělat, aby chodil pravidelně k zubaři, takže není divu, že služby dentálních hygienistek využívá jen kolem dvaceti procent populace. Co vlastně od návštěvy v její ordinaci čekat - není to jen další „trapič“, který vám bude způsobovat bolest?
V západních zemích jsou návštěvy dentálních hygienistek běžné. V České republice se jich buď zatím bojíme, nebo si říkáme, že za čištění zubů není potřeba někomu platit, že to zvládneme přece sami. Takže co nás vlastně pod rukama těchto odbornic čeká, máme se jí bát?
„Není žádný důvod bát se. Dentální hygienistka vám ukáže, jak správně pečovat o zuby, jak je čistit, a případně vám pomůže s odstraněním plaku nebo zubního kamene. Návštěva tedy rozhodně není bolestivá,“ říká viceprezidentka Asociace dentálních hygienistek Bc. Petra Křížová.
Návštěvu dentální hygienistky vám často doporučí přímo zubní lékař. Ten totiž pozná, když máte nedostatky ve správné péči o zuby. Pokud se ptáte, proč vás nepoučí sám, pak odpovědí je nedostatek času. Návštěva u dentální hygienistky trvá asi hodinu, kterou by vám zubní lékař rozhodně dát nemohl. „Péče zubního lékaře a dentální hygienistky by se v ideálním případě měla doplňovat. Stomatolog ošetří aktuální problém a pravidelná péče dentální hygienistky by měla pomoci těmto problémům předcházet,“ doplňuje dentální hygienistka Petra Křížová.
Jak návštěva probíhá
Co tedy od takové návštěvy očekávat? „Pokud se na návštěvu dentální hygienistky chystáte poprvé, vyčleňte si na ni alespoň hodinu času. Dentální hygienistka nejprve důkladně vyšetří stav vašeho chrupu, podrobně ho prohlédne a zkontroluje zejména přítomnost zubního plaku, zubního kamene, pohyblivost zubů a stav dásní. Poučí vás, jak vaše zuby správně čistit, kde a jak zlepšit techniku, na která místa je potřeba se soustředit a také jaké pomůcky používat,“ říká Petra Křížová.
Pak dojde na standardní odstranění plaku a zubního kamene ultrazvukem a ručními nástroji a na závěr k vyleštění zubů. Pokud bude potřeba, provede vám dentální hygienistka fluoridaci zubů, leštění výplní nebo ošetření citlivých krčků. „V případě velmi dobré hygieny může být provedeno profesionální bělení zubů,“ dodává Křížová.
Alternativní léčba: K očistě dutiny ústní můžete použít i propolis.
Kdy se k hygienistce vypravit
Ideální je si naplánovat návštěvu dentální hygienistky dvakrát za rok. Nezávisí přitom na to, zda máte akutní problémy se zuby, protože plak se na nich hromadí stále. Pokud se ho včas a kvalitně zbavíte, máte větší šanci na zdravé zuby, dásně i čelist. Nepředstavujte si ale, že tím pádem nemusíte k zubaři – jeho péči rozhodně dentální hygienistka nenahrazuje.
Proč návštěvu absolvovat
- Čistý zub nemůže onemocnět.
- Příčinou většiny potíží se zuby je mikrobiální plak.
- Stav našich zubů a dásní ovlivňuje naše celkové zdraví.
- Při osvojení správné techniky čištění zubů a vhodném výběru pomůcek nebudete chodit k zubaři s obavami a návštěvy se obejdou bez jakýchkoliv bolestivých zákroků.
Máte osobní zkušenost s dentální hygienistkou - napište nám jakou. Vaše příspěvky můžete psát do diskuse nebo na mail [email protected].
Přidat nový komentář