Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Dentální hygiena – co obnáší a proč je tak důležitá?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 13879x )

V posledních letech se profesionální péče o chrup nesoustřeďuje pouze do rukou zubařů. Na scéně jsou i dentální hygienistky, které pomáhají ošetřením předcházet vážnějším problémům v ústech. Dentální hygiena představuje léčebný proces, díky němuž mohou zůstat vaše zuby zdravější po delší dobu. Žádný marketingový trik, žádný výmysl doby. Co tedy dentální hygiena obnáší a proč je pro nás tak důležitá?

shutterstock.com

Preventivní prohlídka versus dentální hygiena

Preventivní prohlídka od zubaře dvakrát do roka odhalí zárodky problémů v ústní dutině. Například zubní kazy, ale i stav lymfatických uzlin a dásní. Dentální hygiena zato aktivně předchází především zánětům dásní i následné parodontitidě.
Pomáháme pacientům zbavit se nepříjemného naddásňového a poddásňového zubního kamene či pigmentace, která se na zubech může usazovat například vlivem kouření, pití kávy či černého čaje nebo nadměrnou konzumací kořeněných jídel,“ vysvětluje  Monika Sojková, Dis. z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Jako doplnění k preventivním prohlídkám by se mělo na dentální hygienu docházet dvakrát až třikrát do roka podle potřeby.

Jak vypadá návštěva u dentální hygienistky?

Pokud jdete k dentální hygienistce poprvé, zřejmě na křesle strávíte celých 60 minut, záleží však na stavu chrupu a dásní. Ošetření na dentální hygieně ale bolestivé není. Nejprve musí hygienistka zhodnotit úroveň vaší ústní hygieny a stanovit stav dásní. K tomu využívá takzvané indexy krvácivosti dásní. Na řadě je pak důležitý krok – odstraňování zubního kamene, které by mělo být prvně ruční tzv. kyretou a dále by mělo následovat dočištění pískováním neboli air-flow. Při tom vám hygienistka čistí zuby pomocí jemného písku, který je poháněn proudem vzduchu.

Návštěva dentální hygienistky však není jen pasivním posezením. V ordinaci by vám specialistka měla podrobně vysvětlit správnou techniku čištění chrupu a pomoci vám s výběrem té pravé velikosti mezizubních kartáčků.
Pravidelná a důkladná péče o chrup je základem pro zdraví zubů a dásní. Učíme klienty techniku správného čištění zubů a to i v mezizubních prostorech, které bývají velmi často tím nejzanedbávanějším místem v ústech. Správné mechanické čištění chrupu je pro zdraví zubů a dásní zcela zásadní. Nespoléhejte na žádné pasty či ústní vody, ty jsou pouhým doplňkem, ale zdravé zuby vám určitě nezajistí, “ doplňuje Monika Sojková, Dis.

Na kolik vás ošetření chrupu přijde?

Dentální hygienu zdravotní pojišťovny nehradí. Návštěva dentální hygienistky vás v Praze může vyjít zhruba na 1000 až 1 500 korun. Mimo hlavní město se ceny pohybují od 500 do 850 korun za hodinovou návštěvu.

Zdá se vám to moc? Finanční náklady spojené s návštěvou hygienistky by vám neměly dělat vrásky, peníze za preventivní ošetření chrupu jsou zanedbatelné ve srovnání s financemi, které byste museli utratit v případě vzniklých škod. Výplně, protetické ošetření nebo implantáty vás budou stát ve výsledku mnohem víc. A ani sebelepší práce v ústní dutině nebude mít dlouhou životnost, jestliže nebudete dodržovat základní pravidla prevence péče o chrup a neudržíte prostředí ústní dutiny čisté a zdravé.

Přečtěte si také

Zápach z úst – jak se ho rychle zbavit?

Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy

Vliv ústního zdraví na celkový zdravotní stav organizmu

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

81%
19%
Zatím hlasovalo 97 lidí

Mohlo by vás zajímat

Lze oddálit vznik zubního kazu?

Maminka i ostatní členové rodiny, by si měli účinně čistit zuby.

Novorozenci dostávají zubní průkaz

Se zdravotním a očkovacím průkazem získávají nově narozené děti také zubní průkaz.

Zubní kaz - prevence začíná už v kojeneckém věku

Maminka a ostatní členové rodiny, kteří se starají o výživu a hygienu dítěte, by si měli pravidelně a účinně čistit zuby. Tím si množství "svých" kariogenních mikroorganismů ve slinách značně sníží.

Jak vzniká zubní kaz?

Zubní kaz je v určitém smyslu infekční onemocnění. Vzniká činností bakterií, streptokoků a laktobacilů.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce