Dobrý den, mám problém s olupováním kůže na chodidlech, nejčastěji mezi prsty. Doporučíte mi nějaký krém?
Deset tisíc kroků denně – to je lék předepisovaný na zdravotní potíže pramenící z lenosti. Jde zejména o obezitu a následně pak nemoci srdce a cév. Potvrzuje to například velká studie z Velké Británie s názvem How many step/day are enought? (Kolik kroků denně potřebujeme).
Výzkumy ale také zjistily, že dostatek pohybu má jen 10 procent populace ve vyspělých zemích. „Dospělý člověk ujde denně jen 1500 metrů a to je opravdu málo,“ říká Miloš Matouš, primář kliniky tělovýchovného lékařství pražské Fakultní nemocnice Motol. Pro udržení zdravé kondice je podle něj třeba ujít sedm až osm kilometrů, co je asi 100 minut čisté chůze.
Výhodou je, že chodit může opravdu každý, všichni to umí a je to velmi přirozený způsob pohybu, který nepoškozuje klouby a vazy, nehrozí při něm velká zranění. Výhodu pak je, že chůze neodrazuje ani lidi, kteří mají nadváhu nebo špatný pohybový rozsah. „Odpadá tak psychický blok z toho, že si ti, kdo dlouho nesportovali budou mezi zkušenými sportovci připadat špatně,“ popisuje Miloš Matouš.
Na co všechno má chůze vliv? Kromě toho, že zvyšuje energetický výdej a přispívá tak k hubnutí respektive udržení váhy, má také pozitivní vliv na hladinu tuků v krvi. Ty se nejvíce podílejí na vzniku aterosklerózy neboli ucpávání cév. „Navíc klesají i hladiny krevního cukru, krevního tlaku a naopak se zvyšuje odolnost proti stresu a běžné každodenní zátěži,“ říká Miloš Matouš. Pozitivní pak podle něj je i to, že lidé, kteří hodně chodí, si udrží schopnost pohybu až do vysokého stáří a mají menší riziko vzniku zlomenin. Jsou totiž nejen obratnější, ale také jim tak neřídnou kosti vlivem rozvíjející se osteoporózy.
Jak říká Miloš Matouš, u většiny lidí nelze očekávat, že potřebnou denní dávku nachodí při běžných denních činnostech. „Má-li se projevit pozitivní zdravotní efekt chůze, je potřeba, aby se jednalo o vytrvalostní pohyb, který by měl trvat alespoň 30-40 minut“ popisuje Miloš Matouš. K tomu, aby pohybová aktivita měla smysl, je také dobré pohybovat se za určité tepové frekvence. Zjednodušeně řečeno, byste se měli trochu zadýchat, ale ne tak, že byste se již v řeči zadrhávali. Při vyšší frekvenci se totiž srdce příliš namáhá. Do svalů se zároveň vyplavují látky, které nejen způsobují, že vás druhý den bolí tělo, ale už při pohybu se necítíte dobře.“ Přetěžující pohyb pak přestává být užitečným, naopak škodí,“ říká lékař.
Přidat nový komentář