MUDr. David Cibula Gynekologicko-porodnická klinika VFN, 5. dubna 2001
Děložní polyp je drobný výrůstek na tkáni ve formě stopkatého či přisedlého útvaru, který je tvořený nahromaděnou vrstvou sliznice. Polypy se mohou nacházet na sliznici dutiny děložní (tzv. endometriální polyp), nebo hrdla děložního (tzv. cervikální polyp). Polypy jsou nebolestivé a jejich výskyt je poměrně častý. Ve většině případů se nijak neprojevují. Pokud ano, tak hlavním příznakem je nadměrně silná menstruace nebo krvácením mimo cyklus, také však krvácení po pohlavním styku či gynekologickém vyšetření. Neodhalené polypy bývají příčinou problémů s otěhotněním nebo četnými potraty. Příčina vzniku polypu může být zcela banální, ale také může být závažná. Polypy dělíme na nenádorové a nádorové, nádorové pak dělíme na nezhoubné a zhoubné.
Čtěte také: Genitální opar - virové onemocnění, kterým onemocní častěji ženy
Příčiny vzniku polypu
Příčina vzniku polypů v děloze je dosud nejasná. Roli mohou hrát opakující se záněty děložní sliznice. Polypy také reagují na hladinu ženského hormonu estrogenu, při jeho zvýšených hodnotách stoupá riziko jejich vzniku. Častější je také výskyt u pacientek s rakovinou prsu nebo u pacientek s vysokým tlakem kvůli nasazeným lékům.
Čtěte také: Rakovina prsu se nevyhýbá ani mladým. Projevem nemusí být jen bulka
Příznaky děložních polypů
Asi dvě ze tří žen, které mají cervikální polypy, nemají příznaky. Lékaři obvykle nacházejí tyto výrůstky při pravidelné preventivní gynekologické prohlídce. Pokud máte příznaky, mohou zahrnovat:
- Nepravidelné menstruační krvácení
- Nadměrně silné krvácení v období menstruace, ale i mimo ni
- Krvácení po pohlavním styku či gynekologickém vyšetření
- Bolesti při pohlavním styku
- Krvácení po menopauze
- Krvácení mezi menstruačními obdobími
- Vaginální výtok, který může zapáchat v důsledku infekce
- Potíže s otěhotněním
Diagnostika polypů
Diagnostika polypů je poměrně jednoduchá. Výrůstky lze odhalit při běžném gynekologickém vyšetření zrakem (zejména polypy děložního hrdla, které se mohou vyklenovat do pochvy), pohmatem a pomocí vaginálního ultrazvuku.
Pokud lékař během prohlídky odhalí nebo získá podezření na výskyt polypů, je vhodné podstoupit další vyšetření zvané hysteroskopie. Jedná se o diagnostickou metodu, jež spočívá v zavedení endoskopu do dělohy, která může zároveň posloužit jako léčebná metoda k odstranění některých typů polypů.
Odstranění polypů
Léky ani jiné procedury k léčbě polypů nejsou bohužel známy, léčba je pouze chirurgická.
Žena může s polypem normálně žít, zejména pokud jí nezpůsobuje krvácivé či reprodukční obtíže, na druhé straně i při nálezu klinicky dosud němého polypu lékaři většinou doporučují jeho odstranění. A to především proto, aby histologicky ověřili jeho nezhoubnou povahu. U žen plánujících graviditu jde také o jistou prevenci potratu nebo nepříjemného krvácení v průběhu těhotenství.
Pokud není polyp příliš velký, jde ho odstranit pomocí tzv. ambulantní hysteroskopie. Jedná se o jednoduchý nebolestivý zákrok, prováděným pouze přes pochvu a děložní hrdlo. Celý zákrok trvá přibližně 10 minut.
V opačném případě je standardem tento výkon provádět v celkové anestézii. Po odstranění je materiál zaslán k histologickému zpracování.
Čtěte také: Rakovina dělohy: Prvním příznakem je nejčastěji krvácení mimo cyklus
Prevence děložních polypů
Neexistuje žádný jistý způsob, jak zabránit děložním polypům, polypy se mohou vrátit. Důležité jsou pravidelné kontroly u lékaře, který může léčit polypy dříve, než způsobí příznaky.
Zdroje: webmd.com, gynprenatal.cz