Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Děložní myom je často mylně spojován s rakovinou

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5378x )

Dle statistik je výskytem děložního myomu aktuálně ohrožena každá druhá žena. Při stanovení této diagnózy ale není nutné začít panikařit. Myom je sice nádor, ale nezhoubný, tudíž se nejedná o rakovinové onemocnění, jak se řada žen mylně dojímá. Vzhledem k tomu, že je prakticky nemožné si jej vlastnoručně v počáteční fázi diagnostikovat, je ale důležité chodit na pravidelné prohlídky a jeho léčbu nepodcenit.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Proč a jak tyto nezhoubné nádory v ženském těle vznikají, je lékařům zatím nejasné. Vzhledem k tomu, že rostou výhradně v reprodukčním období ženy, lze usuzovat, že jejich bujení podporují ženské hormony. Nelze ale tvrdit, že užívání hormonální antikoncepce podporuje vznik myomu. Antikoncepce je vzhledem k riziku výskytu myomů hodnocena jako indiferentní a spíše naopak je její užívání považováno za mírný ochranný faktor.

Dle statistik jsou výskytem myomu více ohroženy kuřačky a ženy tmavé pleti. Růst podporuje též obezita, nedostatek vitamínu D, zvýšená konzumace masa a alkoholu. V pozdějším, ale stále ještě reprodukčním věku, je rizikovým faktorem také bezdětnost. Naopak bát se nemusí dívky před nástupem menstruace.

Čtěte také: Jaké jsou příznaky děložního myomu?

„Nezhoubný nádor svaloviny děložní aktuálně postihuje až 60 procent ženské populace. Výskyt tohoto onemocnění u žen rok od roku celosvětově roste,“ potvrzuje nepříjemnou statistiku primář kliniky GynCentrum Petr Pícha. Ačkoliv se nejedná o onemocnění, které by ženu přímo ohrožovalo na životě, může způsobit velké problémy. Žena sama může na myom získat podezření, pokud ji trápí velmi silné či prodloužené menstruační krvácení, pobolívání v podbřišku nebo možné bolesti při námaze či pohlavním styku. Nejčastěji však bývají objeveny až během gynekologických prohlídek, kdy lékař zjistí zvětšení dělohy. Přítomnost myomu poté potvrdí ultrazvukem nebo magnetickou rezonancí. Přestože se myomy objevují především u žen ve věku od 25 do 50 let, ohrožené jsou i ženy po menopauze. Ve velké části případů se myomy s nástupem klimakteria zmenší či vymizí zcela, u řady pacientek ale obtíže naopak vygradují.

Čtěte také: Intimní hygiena – tabu, o kterém se téměř nemluví

Použití skalpelu není pro léčbu nutné

Onemocnění dělohy výskytem myomu se u nás často stále řeší především odnětím dělohy neboli hysterectomií, což představuje velký zásah do ženského těla. Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu pacientek napříč věkovým spektrem se odborníci snaží nalézt nové postupy, díky nimž by odstranily či ošetřily myomy bez nutnosti odstranění celé dělohy. Využívají k tomu jak konzervativní, tak operační metody. Mezi nejčastější patří například laparoskopické nebo laparotomické odstranění myomu, či myomů, které však musí splňovat určitá kritéria jak umístění myomu vzhledem k tělu děložnímu, tak jejich velikost a bezpečnou vnitřní strukturu. Je také možno použít hormonální blokády menstruačního cyklu. Ta způsobí zástavu růstu myomu, dokonce i jeho možné zmenšení. Používá se jako doplňující léčba pro potlačení růstu myomu před chirurgickým zákrokem, nebo k zástavě růstu u starších žen.

Čtěte také: Tampóny - prevence výtoků a vaginálních infekcí

V současné době lze pro léčbu myomu podstoupit unikátní operační technologii asistované laparoskopické myolysy pod ultrazvukovou kontrolou.
„Metoda spočívá v přesně cíleném zničení přívodní cévy myomů za pomoci barevného ultrazvuku, kdy sonografista „navádí“ speciální operační nástroj operatéra přímo k přívodné, vyživující, cévě myomu a ta je poté uzavřena unipolární jehlou,“ vysvětluje gynekolog a porodník Karel Pohl z kliniky GynCentrum. Jedná se o nejpřesnější metodu, která díky zástavě cévního zásobení omezí růst myomů, ovlivňuje pouze myomy s minimálním poškozením okolní funkční tkáně dělohy. Do šesti měsíců po zákroku dochází ke zmenšení myomů až o 50-80 % s minimem pooperačních komplikací.

V některých případech lze myomy léčit i bylinkami, obklady, výživou a relaxací. Proti jejich růstu pomáhá např. kontryhel, hřebíček, maliník, kopřiva. Lžičku každé této byliny přelijte horkou vodou a nechte 10 minut louhovat, poté pijte vlažný.

Zdroj: www.gyncentrum.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

83%
17%
Zatím hlasovalo 6 lidí

Mohlo by vás zajímat

Ženské problémy

MUDr. David Cibula Gynekologicko-porodnická klinika VFN, 5. dubna 2001

Gynekologické potíže k létu patřit nemusí

Horké počasí a koupání dovedou potrápit. Své o tom ví mnoho žen, které právě v tuto dobu sužují opakované záněty. Jak jim předejít?

Pánevní zánětlivá nemoc

Pánevní zánětlivá nemoc může svými příznaky napodobovat zánět slepého střeva, vaječníkovou cystu, mimoděložní těhotenství, septický samovolný potrat, endometriózu, pánevní srůsty, močovou infekci, ledvinnou koliku, zánětlivé onemocnění trávicího traktu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce