Pokud chcete hubnout a nebo si váhu udržet, měli byste dodržovat několik zásad ve stravování. Nebudeme se teď bavit o přesném složení jídelníčku, ale tom, jak musíte uvažovat, co všechno při skládání denního příjmu potravin zohlednit. Není to až tak složité, za pár dní vám to "přejde do krve" a už si budete vědět rady!
- Jíst minimálně 5x denně.
- Snídat bychom měli 0,5-1 hodinu po probuzení a spát bychom neměli chodit hladoví. Poslední lehčí jídlo bychom měli sníst 0,5-2 hodiny před spaním (zase dle množství a složení stravy). Nejlépe nějakou zeleninu (šopský salát), ovoce s vysokým obsahem vody (citrusové plody), nízkotučné zakysané výrobky (kefír), apod.
- Snídaně by měla být sacharidová - nastartuje metabolismus a dodá energii. Například musli (ne pražené), ovoce, ovocné šťávy.
- Svačinanapříklad jablko/banán a jogurt.
- Oběd - já doporučuji něco jako dělenou stravu, protože trávení je pro tělo jednodušší a tolik to nezatěžuje organismus. Takže například maso (kuřecí, krůtí, rybí, hovězí) se zeleninou nebo polysacharidy (těstoviny, rýže, pečivo) se zeleninou ale bez masa. Vyvarovat se vepřového masa, je příliš tučné.
- Druhá svačina - předpokládám, že to je jídlo před tréninkem, takže doporučuji rychlé cukry ve formě ovoce.
- Večeře záleží na tom, zda se jedná o tréninkový den, nebo relaxační den. Pokud jde o den se zátěží, tak večeři viz bod 5 a 6, pokud bez tréninku, tak něco lehkého jako salát s mozzarelou apod.
- Pít cca 2 litry denně, při zvýšené zátěží a pocení i více, aby došlo k hydrataci organismu. Jednoduché pravidlo je "kolik jsem za trénink zhubl (resp. vypotil), tolik po tréninku doplnit."
- Sacharidy - důležitý a rychlý zdroj energie pro pracující svaly. Bez dostatečné zásoby sacharidů ve formě glykogenu ve svalech a játrech a jejich doplňování vhodnými potravinami a nápoji mohou být tělesné výkony podstatně sníženy. Zvláště při dlouhodobé zátěži, trénink delší než hodinu, je nutné doplňovat sacharidy (speciální nápoje nebo ovocné nápoje). Po zátěži je zásadní sníst nějaké sacharidy do 15 minut po zátěži. Může to být nějaké ovoce nebo ovocná šťáva (například banán). Tím se pomůže obnovit glykogen. Pokud časová prodleva mezi tréninkem a příjmem rychlých cukrů bude delší než 2 hodiny, tělo dokáže přijmout a řádně zužitkovat až o 50% glykogenu méně.
- Proteiny (bílkoviny) - podporují nárůst svalové hmoty a chrání svalovou hmotu před devastací. Po tréninku je nutné kromě sacharidů doplnit i proteiny. Například v den tréninku si před spaním dát sklenici proteinového nápoje pro regeneraci svalové hmoty, aby nedocházelo k její devastaci a svaly byly brzo připravené na další trénink. Obecně jídlo po tréninku by mělo obsahovat sacharidy i proteiny a to v poměru 4:1.
Přidat nový komentář