Pojmem antikoncepce označujeme metody, sloužící k zábraně početí. Rozšíření antikoncepce v České republice po roce 1989 vedlo k velmi žádanému poklesu počtu umělých přerušení těhotenství. Metody antikoncepce můžeme rozdělit do několika skupin.
Antikoncepční pilulka je zatím nejrozšířenější spolehlivou antikoncepční metodou. Nejčastěji užívanou pilulkou je tzv. kombinovaná, která obsahuje dva ženské pohlavní hormony – estrogen (ethinylestradiol, EE) a jeden z řady syntetických progestinů. Vývoj se v posledních letech zaměřil nejen na snížení množství podávaných hormonů (především estrogenu) a na zavedení nových progestinů s „přidanou hodnotou“, ale také na dávkovací režimy.
Mírnější kolísání hormonálních hladin, úleva od „příznaků z vysazení“
Ukazuje se, že nejen množství a složení hormonálního spektra, ale i „rytmus“ dávkování pilulek, může přinést ženám užívajícím antikoncepci další příznivé působení. Až dosud bylo klasické dávkovací schéma u většiny antikoncepčních přípravků 21/7 (21 aktivních pilulek a 7 dní pauzy nebo užívání neaktivních pilulek). Toto schéma bylo zvoleno na základě historických zvyklostí, protože napodobuje „přirozený menstruační cyklus“ a umožňuje ženě krvácet během 7-denní pauzy.
Klinické studie, které porovnaly zařazení nejmodernějšího progestinu - drospirenonu do nového dávkovacího schématu kombinované hormonální antikoncepce 24/4 (24 aktivních pilulek, po nichž následuje čtyřdenní užívání neaktivních pilulek), s klasickým (21/7), přinesly nové informace. Na základě těchto dat byla vyvinuta moderní kombinovaná antikoncepční pilulka, která se užívá v režimu 24/4.
Nutno dodat, že příznivé působení uvedeného přípravku je způsobeno nejen novým užívacím schématem, ale i antikoncepčními a neantikoncepčními účinky drospirenonu. Ženám nabízí inovativní režim dávkování: 24 aktivních pilulek obsahujících 20 µg ethinylestradiolu (estrogenu) a 3 mg drospirenonu (progestinu), po nichž následuje 4-denní interval užívání neaktivních pilulek (tzv. „hormone-free“ interval). Zkrácení „hormone-free“ intervalu o 3 dny oproti klasickému režimu může přinést řadu výhod. Jednou z nich je mírnější kolísání hladin hormonů v organizmu, které je běžně pozorováno během klasické 7-denní pauzy. Toto kolísání může vyvolat určité nepříjemné „příznaky z vysazení“: nevolnost, nadýmání a otoky (trápí 58 % žen), napětí a citlivost prsou (u 38 % žen), změny nálady, bolesti hlavy a břicha (70 % žen). Pro své potíže je 69 % žen nuceno užívat v tomto období léky proti bolesti. Tyto obtěžující příznaky vedou ve velké míře k tomu, že uživatelky přeruší nebo dokonce ukončí užívání hormonální antikoncepce, a vystaví se tak riziku nechtěného těhotenství.
Právě díky svému složení (drospirenonu a velmi nízké dávce estrogenu) a režimu 24/4 může být přípravek YAZ vhodným řešením pro ženy trpící v průběhu „hormone-free“ intervalu „příznaky z vysazení“. Stabilnější hormonální hladina v jednotlivých cyklech při užívání přípravku YAZ vyplývá ze dvou vzájemně se doplňujících výhod: kratší období bez aktivní pilulky je ještě umocněné příznivými účinky drospirenonu, a to i v období tzv. „hormone-free“ intervalu. Menstruační krvácení a bolesti jsou u přípravku Yaz mírnější oproti klasickému režimu užívání. Přípravek má rovněž dobrý vliv na problémy s pletí, především na potlačení akné.
Nový režim užívání hormonální antikoncepce je určen (nejen) vytíženým ženám, které pak:
- nemusí myslet na týdenní vysazení,
- nemusí počítat, hlídat kalendář,
- nemusí mít obavy z nechtěného těhotenství,
- užívají si svých aktivit a zvláště sexuálního života bez obav a strachu.
Přidat nový komentář