Je úplně jedno, jaký typ zimního sportu si vyberete, největší prioritou by měla být bezpečnost. Zde předkládáme několik upozornění, které je třeba mít na paměti před tím, než vyrazíme do hor.
Po padesátém roce života je třeba k pohybové aktivitě přistupovat opatrněji a více brát v potaz tělesné možnosti, kondici a zdravotní omezení. Rozhodně to však neznamená, že bychom se snad měli fyzické aktivity nadobro vzdát a dál už jen bědovat nad zdravotními potížemi a nemocemi. Naopak, tělesné i duševní opotřebení je sice časem nevyhnutelné, ale míra a rychlost, s jakými tyto změny přicházejí, se dají významně ovlivnit způsobem života. Je to především vhodná strava, přiměřená fyzická aktivita a udržování sociálních kontaktů, to vše nám pomáhá být déle vitální a neztratit chuť do života.
Čtěte také: Denzitometrie - vyšetření kvality kostí
Efektivní zpomalení stárnutí
Při cvičení starších osob se musí brát ohled především na vyšší riziko cévních příhod. V pokročilém věku cévy ztrácejí pružnost a může dojít k problémům oběhového systému, proto by maximální tepová frekvence měla být nižší. Také není vhodné provádět cviky s velkými váhami a cvičit s hlavou dolů, stejně jako by se jednotlivé cvičební polohy neměly střídat příliš dynamicky. Nedoporučují se ani výrazné změny poloh, například z lehu do stoje, a prudké záklony hlavy, vlivem kterých může dojít k chvilkové ztrátě orientace a v souvislosti s tím i ke zranění. To samé platí o vstávání ze země. Ideální pauza mezi cviky je zhruba dvě minuty, přechod mezi nimi by měl být pomalý a plynulý. Kvůli postupné ztrátě elasticity vazivové tkáně se nedoporučují ani rychlé výkopy a švihové pohyby, naopak vhodné jsou pohyby tahem. Ideálním a nejen doplňkovým cvičením může být strečink, koordinačně nenáročná cvičení jsou vhodná nejen po svalovém zatížení pro rychlejší regeneraci, ale i jako velmi vhodná podpůrná aktivita pro udržování dobrého stavu pohybového aparátu.
Je dobré řídit se obecnými pravidly, nicméně myslete na svoji kondici, zdatnost, zdravotní omezení a genetické předpoklady. Každý jsme jiný a máme jinak nastavené hranice, je proto třeba to respektovat a nastavit si zátěž, opakování i četnost cvičení individuálně.
Čtěte také: Osteoporóza vede k závažným zlomeninám kostí
Tréninkové plány pro starší lidi
I v tomto věku je samozřejmě možné cvičením zlepšit postavu, mnohem důležitější je ale pozitivní dopad na zdraví a udržení vitality. Příznivě se ovlivňuje využívání energie ve svalech a tlumí se příznaky osteoporózy. Aby byl ale cvičební postup efektivní, je třeba sestavit plán a rozvrhnout své úsilí do etap. Nemusíte si hned platit osobního trenéra a dávat horentní sumy za odborné informace, stačí zapátrat v nadstavbové nabídce zdravotních pojišťoven, z nichž většina své pojištěnce podporuje ve zdravém životním stylu.
Čtěte také: Potraviny pro zdravé kosti