Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
Trvale zvýšená hladina krevního cukru způsobuje postižení a změny na drobných cévách, ale i na těch velkých. „Diabetická makroangiopatie urychluje proces vývoje aterosklerózy (kornatění tepen) velkých cév. Ukládající se tuk je postupně zužuje. V pozdějších stádiích může zcela uzavřít tepny. Ateroskleróza u diabetiků vzniká rychleji a má závažnější průběh než u nediabetiků. První změny se mohou projevit už v nižším věku,“ varuje prof. MUDr. Michal Anděl, CSc., přednosta II. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. K poškození cév přispívají i další rizikové faktory, například vysoký krevní tlak, zvýšená hladina krevních tuků, kouření, nedostatek fyzického pohybu a s ním spojená obezita až nadváha. „V souvislosti s častějším výskytem aterosklerózy jsou diabetici více ohroženi srdečním infarktem, cévní mozkovou příhodou a hrozí jim i amputace nohy. Tyto komplikace mívají závažnější průběh, objevují se v mladším věku a pacienti mají horší prognózu,“ dodává MUDr. Anděl.
Poškození ledvin při diabetu – diabetická nefropatie
Méně známou, přesto velmi závažnou, pozdní komplikací diabetu je postižení ledvin, tzv. diabetická nefropatie, která postihuje ale až čtyřicet procent diabetiků. Do přímého ohrožení života se dostává pět až osm procent z nich.
„Diabetickou nefropatii způsobuje postižení drobných cév ledvinových klubíček. Úkolem těchto klubíček je zadržovat v krvi bílkovinu a propouštět vodu, minerály a odpadové produkty vzniklé látkovou přeměnou v těle. Při jejich postižení se zhoršuje filtrační schopnost ledvin. V moči se nejprve objeví bílkovina albumin. Později se přidávají všechny typy bílkovin a postupně dochází k poruše funkce ledvin až k selhání ledvin,“ říká MUDr. Anděl.
Poruchu ledvin může diabetolog nebo praktický lékař u pacienta odhalit prostřednictvím tzv. mikroalbuminurie. Jde o vyšetření hladiny bílkoviny v moči - to je první signál možného poškození ledvin. Pacient s cukrovkou by měl takové vyšetření absolvovat pravidelně, aby měl lékař k dispozici výsledky pro porovnání případného vzestupu hodnot. Lékaři zatím neumí předvídat, u kterého diabetika může k nefropatii dojít. S jistotou lze jen říci, že poškození ledvin vzniká nejen kvůli špatné kompenzaci cukrovky, ale i v souvislosti s genetickou dispozicí k vysokému krevnímu tlaku.
Příčin je ale víc:
- zvýšená hladina krevních tuků,
- nadbytečný příjem bílkovin ve stravě,
- kouření cigaret,
- genetická dispozice k srdečním chorobám.
Poškození ledvin nemusíte odhalit včas
Postižení ledvin je zákeřné v tom, že si ho pacient nemusí včas odhalit, protože nemá žádné potíže. Ve většině případů začíná zhoršením zraku, tedy diabetickou retinopatií. Vážné zdravotní komplikace nastávají až v konečné fázi, tedy přibližně po 5 až 8 letech od prvních známek zvýšené hladiny bílkoviny v krvi. V tomto stadiu je již proces nezvratný.
Jak předcházet nejen „umělé ledvině“
Nejlepší prevencí vzniku diabetu je dodržování zásad zdravého životního stylu. Důležitou roli hraje především pestrá a vyvážená strava, nekuřáctví, minimum stresu a pravidelný pohyb. Měli bychom si například uvědomit, že snížením hmotnosti o pouhých deset procent omezíme riziko cukrovky o 43 třiačtyřicet procent! Pravidelným pohybem je možné eliminovat vznik diabetu až o polovinu! Součástí prevence je i upravení krevního tlaku a snížení cholesterolu v krvi.
Jestliže už cukrovku máte, pak byste měli zásadně změnit svůj životní styl, jde hlavně o pohyb v souvislosti se zdravou stravou – to je zásadní hlavně pro diabetiky 2. typu. Cílem je optimální kompenzace a dosažení nízkých hodnot glykemie.
Alternativní léčba: Hladinu cukru v krvi pomůže snížit i pampeliška, čili smetanka lékařská.
„Pokud se u diabetika projeví porucha ledvin, lékař doporučí úpravu léčby. Léky na diabetes se totiž často vylučují ledvinami a ty při své snížené funkci nedokážou lék dostatečně eliminovat. U pacientů by mohlo dojít ke hromadění léku a riziku vzniku například hypoglykemie, tedy vážného poklesu hladiny cukru v krvi,“ vysvětluje prof. MUDr. Ivan Rychlík, CSc., FASN, primář Dialyzačního střediska Fresenius Medical Care a doplňuje: „V pozdějších stádiích lze zajistit správné fungování ledvin připojením pacienta na hemodialýzu, tedy tzv. umělou ledvinu. Pomoc ledvinám s čištěním krve se však pojí s celou řadou omezení. Kromě pravidelného docházení na dialýzu musí pacient dodržovat stanovenou dietu s přesně určenou hladinou proteinů, které může přijmout apod. U některých pacientů je nutné provést transplantaci ledvin.“
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Přidat nový komentář