Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
V souvislosti s narůstajícím počtem případů diabetus mellitus se hovoří o celosvětové pandemii. Za uplynulých 28 let se totiž počet nemocných zdesetinásobil. V roce 1985 cukrovkou onemocnělo 30 milionů lidí. V současnosti to je 285 milionů. Na rozšíření cukrovky se přitom podílí především civilizační nemoci, jako je obezita.
„Cukrovka je onemocnění z blahobytu, jak dokládá skutečnost, že všechny rychle se rozvíjející země jako například Spojené arabské emiráty, Katar, Bahrain, Kuvajt mají v populaci vysoký podíl cukrovkářů,“ uvedla Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu. „Naopak historicky největší pokles diabetu byl zaznamenán v ČR v době potravinových lístků.“
O diabetu
Diabetes mellitus, český název úplavice cukrová, je onemocnění látkové výměny. Při diabetu kromě nedostatečné přeměny cukrů v organismu dochází k poruše zpracování tuků, bílkovin, minerálních látek a vody. Diabetes je spojen s rizikem vzniku akutních a pozdních komplikací, které představují pro nemocného výraznouzdravotní zátěž. Těmto rizikům však lze předcházet při správné léčbě a dodržování zásad zdravého životníhostylu.
Diabetes představuje v 21. století vážnou chronickou, nevyléčitelnou nemoc. V současnosti patří mezi nejčastější neinfekční nemoci v celosvětových statistikách. Dlouhodobý a prudký nárůst pacientů po celém světě je způsoben životním stylem, ve kterém převládají potraviny bohaté na sacharidy a tuky a nedostatek aktivníhopohybu.
V České republice bylo v roce 2012 evidováno více než 841 tisíc osob s diabetem, z nichž celkem 241 tisíc bylo již postiženo některou z komplikací diabetu. Mezi chronické komplikace diabetu řadíme chronické onemocnění ledvin - nefropatii, poškození zraku - retinopatii, poruchy nervů - neuropatii, postižení tkání nohy, tzv. syndrom diabetické nohy.
Podle předních odborníků na léčbu diabetu je proto naprosto nezbytné zaměřit se na prevenci obezity a účinnou léčbu cukrovky, neboť průměrné roční náklady na léčbu diabetika činí 25 858 Kč. Vzhledem k rostoucímu počtu nemocných tak hrozí, že na léčbu nemocných nebudou peníze. To konstatoval i Evropský parlament. Ekonomickou zátěž pro státní rozpočet přitom nepředstavují jen samotné náklady na léčbu, ale také ekonomické ztráty vznikající v důsledku pracovní neschopnosti, sociálních výdajů a ztráty ze sníženého odvodu daně.
Stačilo by přitom málo: 30 minut tělesné aktivity denně a snížení hmotnosti o 10 procent znamená snížit riziko výskytu onemocnění diabetu o 58 procent.
Světový den diabetu byl stanoven na 14. listopad, protože právě v tento den se připomíná výročí narození objevitele inzulínu, kanadského lékaře Fredericka Granta Bantinga.
Občanské sdružení DIAstyl se rozhodlo oslovit diabetiky a motivovat je k větší péči o vlastní zdraví a zdravý životní styl. K příležitosti Světového dne diabetu natočilo diabetickou hymnu, jejímž cílem je vyburcovat nejen diabetiky, ale i celou populaci k zvýšené pozornosti o své zdraví a snaze dodržovat zdravý životní styl.
Diabetická hymna „La Révolution” od pacientů pacientům zde.
Přečtěte si také
Poruchami příjmu potravy trpí i obézní
Malý diabetik se ve škole nemusí bát tělocviku ani oběda
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Přidat nový komentář