Edukace na prvním místě
Mezi typické příznaky především patří silný pocit žízně, opakované močení většího objemu moči, zvýšená únavnost, nevýkonnost, někdy hubnutí. Pacient musí neprodleně začít zdravě žít a dodržovat dietu. „Říkáme tomu racionální strava – její součástí je celkové snížení příjmu energie, omezení sacharidů a tuků, jídlo je třeba rozdělit do více menších porcí, diabetici nesmí dlouho hladovět, musí zvýšit objem zeleniny (vlákniny) a dodržovat kvalitní pitný režim. Samozřejmostí je vyloučení kouření a maximální omezení alkoholu,“ vypočítává prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, předseda České diabetologické společnosti a přednosta Interní kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice Motol a dodává, že ruku v ruce s dietními opatřeními musí pacienti přijmout i požadavek na zásadní změnu přístupu k pohybovým aktivitám. Měli by se hýbat každý den, samozřejmě úměrně svému věku, klinickému stavu a fyzické kondici. Cílem těchto režimových opatření by měla být redukce hmotnosti, většina diabetiků 2. typu je totiž obézní a obvykle je v souvislosti s vysokou váhou ohrožují ještě jiné choroby, především vysoký krevní tlak a patologické hodnoty krevních lipidů.
Proč pacienti nespolupracují?
Správná edukace je tedy pro další léčbu cukrovky zásadní. Nemocní jsou opakovaně kontrolováni a poučováni, přesto se zdá, že samotná dieta a režimová opatření k úspěchu nevedou. Pacienti, kteří nemají žádné obtíže, „pouze“ jim byla diagnostikována vysoká glykémie, až na výjimky nedostatečně spolupracují, dělají dietní chyby, cvičí jen nepravidleně a příliš nehubnou. V úspěšnosti léčby diabetu 2. typu máme zkrátka rezervy a lékaři si uvědomují jistý rozpor: „Na jedné straně máme v rukou stále více kvalitních léčiv. Do klinické praxe byla postupně zavedena takzvaná perorální antidiabetika – pilulky, které umí snížit vysokou hladinu krevního cukru. Na druhé straně léčíme velkou skupinu nemocných, kteří s námi moc nespolupracují, i když je intenzivně edukujeme. Nejsou zkrátka motiviváni. Jejich onemocnění je v počátečním stadiu moc netrápí a oni necítí potřebu zásadně měnit životní styl, což bývá náročné,“ uvádí M. Kvapil.
Metformin – lék první volby
Postupně se rozšiřuje naše poznání v oblasti vzniku diabetu 2. typu, orgánových komplikací a souvisejících kompenzačních mechanismů. Díky novým informacím se stále upravují a upřesňují i doporučené postupy (guidelines), přesně definované návody pro lékaře, jak toto komplikované a závažné onemocnění správně léčit. Nejnovější verze mezinárodních guidelines obsahuje právě z výše popsaných důvodů nové, velmi důležité sdělení. Lékaři by dnes u nově diagnostikovaného diabetu 2. typu neměli čekat několik let až zaberou režimová opatření a měli by hned na začátku terapie nasadit metformin, lék první volby. Molekula metformin je osvědčená více než půlstoletí a má za sebou řadu velkých klinických studií, které prokázaly její účinnost a bezpečnost při dlouhodobém podávání. Podle M. Kvapila bylo zjištěno, že metformin je efektivní u široké skupiny pacientů, velmi vhodný je u obézních jedinců. „Pokud je léčba zahájena právě tímto lékem, pak se v horizontu 10-15 let významně sníží i riziko změn na cévách souvisejících s diabetem, které vedou k srdečním infarktům a mozkovým mrtvicím. U jiného léku tyto vlastnosti zatím prokázány nebyly.“
Přidat nový komentář