Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
„Nejdůležitější a zároveň nejtěžší úkol je pro lékaře přesvědčit pacienta, aby změnil svou životosprávu. Léky jsou samozřejmě nedílnou součástí léčby, ale bez změny životního stylu pacientovi dostatečně nepomohou,“ říká praktický lékař a diabetolog ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP MUDr. Igor Karen. Opatření podle něj musí být pacientovi tzv. šitá na míru. A to jak dietní, tak pohybová – musí brát v úvahu zdravotní stav diabetika, jeho věk i kondici.
„Vhodným pohybem je například jízda na rotopedu, svižná chůze nebo práce na zahrádce. Do jídelníčku doporučuji pacientům s diabetem zařadit kapustu a zelí, které čistí střevo, také listovou zeleninu, a naopak radím omezit tuky. U alkoholu povoluji skleničku vína denně nebo jedno pivo. Ani úplná abstinence není totiž ideální. Malé, rozumné množství alkoholu má mimo jiné pozitivní vliv na kardiovaskulární aparát,“ pokračuje MUDr. Karen.
Čtěte také: Cukrovka 1. a 2. typu – příznaky, diagnostika a léčba
Diabetici musí přijmout odpovědnost za svou léčbu
S cukrovkou druhého typu se za život setká přibližně každý třetí Čech a počet nemocných každoročně stoupá jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Cukrovka se často objevuje u lidí s nadváhou, obezitou a vysokým krevním tlakem. Obvykle jí už také trpí někdo z pacientových příbuzných. Zásadní je, aby byl nemocný adherentní – tedy dodržoval lékařem doporučenou léčbu.
„Je problém, že řada diabetiků odmítá přijmout odpovědnost za své léčení. Rozlišujeme čtyři typy pacientů. První ví sám vše nejlépe a nenechá si s ničím poradit. Druhý je vzorný žák, který je motivován úspěchem a léčbu bere jako výzvu. Třetím typem je pacient, který se bojí a má respekt ze svého lékaře, a proto poslouchá jeho rady. Poslední pacient je závislý na mínění svého okolí. Slýcháme od něj, že jeho sousedovi zabralo to a známému zase ono. S každým z těchto typů pacientů je potřeba pracovat odlišně,“ říká diabetoložka doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D., z Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Čtěte také: Selfmonitoring u diabetu je pro efektivní léčbu klíčový
Nové možnosti léčby
Díky neustálému vývoji nové léčby mají pacienti daleko více možností než kdy předtím.
V současné době se Zuzana léčí pomocí inzulinové pumpy, kterou má nestále u sebe, včetně kanyly. Tou se jí do těla dostává inzulin. Hladinu cukru v těle si tak může kontrolovat 24 hodin denně pomocí senzoru Freestyle Libre, který nosí na paži.
„Díky senzoru se mi neskutečně zlepšila kompenzace mojí nemoci. Mám podrobný přehled o tom, jak mi hladina cukru v těle stoupá či klesá během spánku, jídla i při sportu. Můžu se tak hýbat bez starostí. Zároveň je aplikace i jeho používání jednoduché, není potřeba píchat se do prstu, jako je tomu u glukometru. Jenom přiložím čtečku k senzoru a vím, jakou hladinu cukru v těle mám. Líbí se mi, že ať jsem kdekoli, třeba ve vlaku, nemusím až tak řešit čistotu rukou, prostě jen přiložím čtečku a je to,“ pochvaluje si Zuzana. Díky tomu, že má neustálý přehled o své nemoci, může i předcházet různým zdravotním obtížím, které se s diabetem pojí.
Čtěte také: Jak si správně aplikovat inzulin a injekční inkretiny?
S kontrolou pomůže online záznamník
Pro každého pacienta je vhodný jiný způsob získávání informací. Někomu nejvíce prospěje rozhovor s lékařem, jinému zase samostudium s pomocí brožur nebo online semináře. Pomocníkem může být pro pacienty i webová stránka www.kapitolyozdravi.cz, kde najdou o své nemoci dostatek informací. Kromě článků o cukrovce a rad, jak prožít kvalitní život, se diabetici na stránkách inspirují i recepty zdravé výživy. Pacienti zde najdou také online nástroje, pomocí kterých si mohou poznamenat například výsledky svého domácího měření krevního tlaku nebo hladiny glykemie. Tyto záznamy pak jednoduše pošlou svému ošetřujícímu lékaři například ve chvíli, kdy si žádají o e-recept. Lékaři totiž u diabetiků druhého typu často léčí kromě cukrovky i vysoký cholesterol nebo krevní tlak.
„Pacienti s cukrovkou druhého typu mají velké riziko vzniku onemocnění cév. Zásadní je, aby brali pravidelně léky. Nedůvěru v léčbu bohužel povzbuzují různé konspirační teorie o škodlivosti léků. Pacienti je přestávají užívat, protože si myslí, že jim bez nich bude lépe. Pak ale začnou trpět následky dekompenzované cukrovky, což může skončit fatálně,“ vysvětluje internista prof. Michal Vrablík z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.