Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Čtyři cviky, které pomohou při léčbě osteoporózy

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 45908x )

I když se o osteoporóze mluví jako o nemoci žen po menopauze, mohou jí onemocnět i mladší ženy. „Stáří není podmínkou vzniku této zákeřné choroby, takže prevence je na místě i pro ženy mladší, které mají jeden a více rizikových faktorů,“ říká MUDr. Hana Pospíšilová v rámci projektu na podporu mléka a mléčných výrobků Bílé plus.

archiv Bílé plus

 „Rozhodně doporučujeme změření hustoty minerálů v kostech (BMD) - páteře a kyčle - všem mladším ženám po menopauze, pokud mají jeden nebo více rizikových faktorů osteoporózy,“ vysvětluje MUDr. Hana Pospíšilová.

Rizikovými faktory jsou:

  • zlomenina osobní nebo u matky
  • BMI pod 19
  • silné kuřáctví
  • déletrvající imobilizace
  • laktázová nedostatečnost
  • zánětlivá střevní onemocnění
  • celiakie s malabsorpcí
  • mentální anorexie
  • Hyperkortizolismus
  • Thyreotoxikóza
  • onemocnění jater a ledvin
  • stavy po transplantacích orgánů
  • hyperkalciurie.

Léčba spočívá nejen v podání léků, ale zároveň v zajištění přiměřeného příjmu vápníku (nejméně 1 200 mg denně, včetně suplementace) a vitaminu D (400 až 800 IU denně, pokud je riziko nedostatku vitaminu D). „Jenom léky, minerály a vitamíny nestačí. Stejně důležitá je i přiměřená a především pravidelná fyzická aktivita zatěžující kostru a posilující svalstvo. Cílem je snížit riziko pádů a zlomenin. Samozřejmostí je i přestat kouřit a nepít nadměrně alkohol,“ dodává odbornice.

Léčebná kúra je dlouhodobá a trvá několik let. Pacient s vyléčenou osteoporózou má o více než polovinu menší riziko vzniku zlomeniny ve srovnání se začátkem léčby. „Pro udržování dosaženého stavu kostí pak obvykle stačí dodávání vitaminu D, vápníku a režimová opatření,“ uzavírá MUDr. Hana Pospíšilová, odbornice projektu Bílé plus.

Mezi vhodná režimová opatření patří i cvičení. Nabízíme vám čtyři konkrétní cviky, které pomohou držet svaly v kondici a tak vás uchrání od zbytečných zranění.

1. Cvik: Masáž bederní oblasti

Cvik na masáž bederní oblasti

Výchozí poloha: Lehněte si na záda a dbejte na to, aby byla vaše páteř co nejvíce natažená. Zastrčte bradu a přitiskněte bederní oblast k podložce.

Postup: Pokrčte nohy v kolenou a přitáhněte je rukama k břichu. Pomalu zakružte nohama nejprve doprava, poté doleva. Ke kroužení vám pomáhají ruce, které tlačí na kolena (ne však příliš) a kolena zároveň tlačí do rukou. Na každou stranu udělejte 4 kroužky, nepospíchejte, vychutnejte si promasírování bederní oblasti.

2. Cvik: Posílení velkého hýžďového svalu

Cvik na posílení velkého hýžďového svalu

Výchozí poloha: Lehněte si na břicho, pánev přitlačte k podložce. Ruce pokrčte a složte pod čelo.

Postup: Pokrčte nohu, kterou začnete posilovat – aby byla ohnutá v úhlu 90 stupňů. Pomalu zvedejte pokrčenou končetinu nad podložku a poté pomalu pokládejte zpět. Cvik opakujte 10x a poté vyměňte nohy.

3. Cvik: Stabilizace pánevního pletence

Cvik na stabilizaci pánevního pletence

Výchozí poloha: Lehněte si na záda, paže dejte na zem podél těla, mírně od něj. Pokrčte nohy, rozkročené jsou zhruba na šíři boků. Snažte se, aby byla celá plocha zad na zemi, zastrčte bradu, prodloužíte tím krk.

Postup:

1) Zpevníme hýždě a s nádechem zvedejte pomalu pánev nahoru zhruba 10 cm nad zem. Myslete na to, abyste měli pánev podsazenou a aktivně zapojeny břišní svaly, vydržte 5 vteřin. Pro posílení svalů pánevního dna můžete vydržet s pánví nahoře několik nádechů a výdechů – s každým nádechem vtáhněte dovnitř konečník, s výdechem povolte.

2) Pánev s výdechem pokládejte na podložku následovně – postupujte od horních obratlů až k pánvi zakulaceně dolů (jako byste se vyhrbili).

4. Cvik: Posílení vzpřimovačů páteře

Cvik na posílení vzpřimovačů páteře

Výchozí poloha: Lehněte si na břicho, ruce pokrčte a umístěte pod čelo. Pánev a dolní končetiny přitlačte k podložce.

Postup: S nádechem zvedněte trup i s rukama nad podložku a s výdechem položte zpět. Důležité je, aby spodní část těla byla stále přitisknuta na podložku, aby se nohy ani pánev nezvedala. Zároveň pánev při nádechu a zvednutí horní poloviny těla tlačte do podložky, ale pozor na prohnutí! Musíte při cviku zároveň držet zpevněné svaly na břiše a podsazovat pánev.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Poranění elektrickým proudem - zasažení bleskem

Zasažení bleskem jako typ poranění elektrickým proudem je odlišné od úrazu běžným elektrickým proudem. Může být přímý, nebo zprostředkovaný přes jiné vodiče, déšť, vlhkou půdu atd.

Poranění krku, páteře a míchy

V některých případech se poranění páteře vyskytuje společně s poraněním míchy.

Poranění lebky a mozku

Zlomenina lebeční spodiny se buď neprojeví vůbec, nebo se může projevit krvácením z úst, nosu, nebo ucha.

Vánoce se vyplatí nepodcenit

Vánoce je období, kdy se průměrný nešika dostává do kontaktu s předměty, které po ostatní roční období nepotřebuje a které mohou být doslova kamenem úrazu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce