Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Patříte k té třetině Čech, již při nákupu potravin nezajímá ani doba, do které by měli výrobek sníst? Pak vězte, že si zaděláváte na další zdravotní problémy. Tedy alespoň tehdy, trápí-li vás třeba vysoký tlak nebo přemíra „špatného“ cholesterolu v krvi.
Je to docela smutné. Při nákupu potravin nečte třetina z nás na jejich obalech žádné údaje. Dvě třetiny Čechů pak zajímají alespoň informace o stavu a výživové hodnotě kupovaného zboží. Tvrdí to alespoň průzkum agentury GfK, jenž inicioval Vědecký výbor pro potraviny.
„Zatímco ženy zajímá spíše složení výrobku, muži se nejčastěji zaměřují na informace o výrobci či dovozci,“ konstatuje doc. MVDr. Jiří Ruprich, CSc., z Vědeckého výboru pro potraviny a jedním dechem dodává: „Lidé by ve vlastním zájmu měli věnovat více pozornosti údajům na obale. Budou se tak lépe orientovat v nabídce a vyberou si zboží, které vyhovuje jejich zaměření a zdraví.“ Na obalech bychom si proto podle jeho slov měli všímat tedy nejen údajů o výrobci či dovozci, ale hlavně těch o složení, nutriční (výživové) hodnotě, množství a minimální trvanlivosti.
Sledujte energii, ale i obsah tuků
Ačkoliv nad takovým tvrzením mnozí z nás mávnou rukou, to, jestli se budeme cítit fit - řečeno s nadsázkou - začíná už u regálů v obchodě. Jen na nás totiž je, zda si vybereme výrobek maximálně tučný, nebo jeho zdravější verzi.
„Jednotlivé složky potravin, jejich výživové a energetické hodnoty, obsah bílkovin, sacharidů, tuků a vitaminů - to všechno bychom měli v naší stravě bedlivě sledovat. Důsledkem nesprávné životosprávy je fakt, že nadváhu má dnes každý druhý Čech,“ říká nutriční terapeutka Věra Králová.
Jinými slovy, jestliže chcete zhubnout, sledujte na obalech potravin nejen celkové množství, ale i složení tuků. Ty totiž oproti bílkovinám a cukrům obsahují daleko více energie. „Dávejte přednost kvalitním rostlinným tukům a těm, které mají vyšší obsah nenasycených mastných kyselin. Naopak vyhýbejte se potravinám obsahujícím tzv. kyseliny transmastné,“ vysvětluje Věra Králová. „Rostlinné oleje a z nich vyrobené kvalitní tuky neobsahují cholesterol a navíc mají pro naše zdraví příznivější složení mastných kyselin,“ dodává. Nedostatek těchto kyselin se může projevit například formou kožních onemocnění nebo růstových potíží u dětí.
Co to znamená, když se řekne...
Bez kalorií – znamená to, že výrobek obsahuje méně než 5 kilokalorií na 100 gramů.
Nízkokalorické - výrobek obsahuje 40 a méně kilokalorií na 100 gramů.
Nízký nebo omezený obsah cukru nebo tuku - jde o potravinu, která má alespoň o 25 % méně kalorií nebo jiných složek než jeho neredukovaný protějšek.
Light - je produkt, který obsahuje v porovnání s výrobkem stejného typu s plným počtem kalorií o třetinu méně kalorií nebo o 50 % méně tuku.
Bez tuku - jde o výrobky s méně než 0,5 gramů tuku na 100 gramů.
Bez cukru- je potravina s podílem cukru nižším než 0,5 g na 100 gramů.
Přidat nový komentář