Trápí vás střevní potíže, nadýmání nebo křeče v břiše? Možná patříte mezi 13 % české populace, jež se potýká se syndromem dráždivého tračníku neboli IBS. Na první pohled nenápadné projevy jsou často zaměňovány za běžné zažívací problémy, které časem zkrátka odezní. Ve skutečnosti však syndrom může přetrvávat celé roky a výrazně ovlivňovat kvalitu života – od každodenního fungování až po psychickou pohodu.
CRP vyšetření
Při vyšetření CRP (C-reaktivní protein) se stanovuje hladina specifické bílkoviny v krvi, která se zvyšuje především při akutní bakteriální infekci (méně obvykle také mykotické infekci). Naproti tomu virové infekce bývají charakterizovány relativně malým vzestupem CRP. Stanovení výše CRP proto napomáhá v rozhodnutí, zda zahájit léčbu antibiotiky. Úspěšná antibiotická terapie se pak projeví rychlým poklesem CRP, naopak při neúspěšné léčbě přetrvává zvýšení CRP.
Kdy může být CRP zvýšen?
- Infekční choroby všeho druhu – Jakékoliv infekce v našem těle (bakteriální, virové, mykotické) jsou spojené se zánětlivou odpovědí a tím pádem se vzestupem CRP.
- Autoimunitní nemoci – Autoimunitní choroby bývají spojeny se zánětlivým procesem, kdy náš imunitní systém napadá naše vlastní tělo. I takovéto stavy bývají spojené se zvýšením CRP.
- Nádorová onemocnění – Zvýšené CRP provází i nádorové procesy, vyšší hodnoty CRP se vyskytují u rozsáhlejších nádorových onemocnění, kdy jsou přítomné vzdálené metastázy.
Hodnoty CRP
Hladina v krvi je u zdravého jedince velmi nízká – méně než 6 miligramů na litr (mg/l). U významnějšího zánětlivého procesu vystoupí jeho hladina na mnohem vyšší hodnoty, které se často počítají ve stovkách až tisících mg/l. Vysoká je i rychlost nárůstu CRP, významně zvýšených hodnot CRP dosáhne již několik hodin po začátku zánětlivé reakce.
Jak se hodnotí CRP test?
- hodnota CRP do 5 mg/l je považována za normální stav
- hodnota CRP 6-30mg/l znamená virové onemocnění a doporučuje se test za 1-2 dny opakovat
- hodnota CRP nad 30mg/l již značí velmi pravděpodobně bakteriální infekci
- hodnoty okolo 300 mg/l a více znamenají již velmi závažný bakteriální zánět v těle
Laboratorní nebo domácí CRP test
Řada praktických lékařů, hlavně dětských, běžně využívá možnost provádět stanovení CRP přímo ve své ordinaci, tzv. v režimu POCT (Point of Care Testing). Výhodou POCT vyšetření je rychlost dosažených výsledků a tím pádem zefektivnění diagnostického procesu u akutních potíží. Takové vyšetření ale neprovádí automaticky každý praktický lékař. Lékař, který nemá příslušné výkony uvedené ve smlouvě s pojišťovnou, zajistí v případě potřeby pacientovi vyšetření CRP v laboratorním režimu, tj. odesláním vzorku krve do laboratoře. Toto vyšetření CRP v externí laboratoři je samozřejmě také hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.
Dnes již také existují CRP testy pro domácí použití, které lze volně koupit v lékárnách. Díky domácímu CRP testu si ušetříte nejen cestu a čas, ale nevystavíte se dalším bakteriím, které v čekárnách číhají. Domácí CRP test funguje jednoduše. Pomocí aplikátoru odeberte malou kapku krve, kterou smícháte s roztokem v přiložené lahvičce. Tekutinu kápnete na testovací proužek, který vám během několika minut ukáže hodnotu CRP v těle. U zvýšených hodnot je vhodné navštívit lékaře. Tento test má pouze informativní charakter, přesnou diagnózu a s ní i vhodnou léčbu musí vždy stanovit lékař. CRP test dokáže snadno odhalit infekci horních cest dýchacích, zánět středního ucha nebo zánět močového měchýře. Poradí si i se záněty po úrazech.
V případě, že se chcete dozvědět víc např. o hodnotách CRP a dalších detailech souvisejících s bakteriálními či virovými infekcemi, neváhejte se obrátit na lékárníky v Odborné poradně na Lékárna.cz.
Přidat nový komentář