Mám devítiletého syna, u kterého byla před dvěma lety diagnostikována Crohnova nemoc, a stále sháním nové informace o vývoji a možnostech léčby této nemoci. Jana
Crohnova nemoc (CN) je onemocnění, jehož příčina není doposud známa. Obviňována je celá řada faktorů: nedostatečně upravená strava, některé "bacily" apod. Nejčastěji se přikláníme k představě, že CN je chorobou vznikající na určitém imunitním podkladě a je tedy výsledkem jakéhosi souboje mezi možnými vyvolávajícími příčinami a obrannými mechanismy organismu. Organismus v tomto souboji "prohrává" a výsledkem je CN.
Onemocnění v dětské populací přibývá. Jde o dlouhodobé, chronické onemocnění zažívacího traktu, které někdy probíhá klidněji, jindy nemocní trpí častými výkyvy průběhu (období určitého uzdravení a období zhoršení). V období zhoršení jsou převládajícími příznakyúnava, nechutenství, mírně nebo více zvýšená tělesná teplota, bolesti břicha, průjmy, ve stolici možná příměs krve. U některých nemocných se mohou vyskytovat i změny na kůži, zejména v oblasti dolních končetin.
Tím, že CN nemá doposud jasnou příčinu, je obtížná její léčba. Základním smyslem je ovlivnit výše popsaný "imunologický souboj". Používá se k tomu celá řada léků. V jednotlivostech je nutno dbát rad ošetřujícího lékaře. Zcela otevřeně je nutno prohlásit, že nemocní s CN mají poněkud větší riziko vzniku nádorového onemocnění zažívacího traktu.
Neznamená to však, aby nemocný a jeho okolí propadali naprosté beznaději a depresi. Vše v tomto směru tzv. stoprocentně neplatí, tedy i nádorové onemocnění se nemusí vůbec objevit. Z hlediska léčby CN bych doporučoval, aby Vaše dítě bylo delší dobu sledováno u odborného lékaře-pediatra (gastroenterologa), který má s tímto a jemu podobným onemocněním dostatek zkušeností. Toto moje doporučení je významné zejména pro odpovídající léčbu CN, vč. změn léků apod.
Přidat nový komentář