„Bylo prokázáno, že varlata obsahují receptory, na kterých se virus způsobující covid-19 může uchytit, podobně jako v plících. Zaznamenali jsme, že po prodělání covidu dochází k přechodným změnám v kvalitě spermií a obvykle trvá tři měsíce až půl roku, než se hodnoty vrátí do normálu,“ říká vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit a reprodukční specialista MUDr. Pavel Otevřel. Zhoršenou kvalitu spermií zaznamenali odborníci nejen u mužů, kteří se již s reprodukčními problémy léčí, ale také u dárců spermií.
„Je obvyklé, že se po prodělání těžké nemoci nebo po stresovém období kvalita spermií horší. Covid ale poškozuje spermie i u těch, kteří mají jen lehký nebo úplně bezpříznakový průběh nemoci,“ popisuje specialista na umělé oplodnění z IVF Clinic MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
Při hodnocení kvality spermií zkoumají lékaři hned několik faktorů. Patří mezi ně vzhled, pohyblivost a tvar. Právě pohyb a rychlost spermií se ukazují jako nejdůležitější pro oplodnění vajíčka a úspěšné početí dítěte. Zahraniční vědecké studie přitom ukazují, že se spermie po nákaze covidem pohybují pomaleji.
„Jestliže se pár snaží zplodit dítě přirozenou cestou, představuje snížená pohyblivost problém a může trvat několik měsíců, než se hodnoty vrátí do normálu. U pacientů, kteří se již léčí s reprodukčními obtížemi, dokážeme pomalou hybnost spermií vyřešit tím, že vajíčko oplodníme vně těla ženy,“ říká MUDr. Otevřel.
Muži, kteří prochází těžkým průběhem covidu, mohou mít virus obsažený přímo v ejakulátu. Specialisté ale zatím nepotvrdili, že by bylo sperma infekční, a partneři se tak mohli nakazit během pohlavního styku.
„Je mnohem pravděpodobnější, že k přenosu nákazy dojde prostřednictvím polibků a dotyků úst, očí a nosu, ze kterých se virus šíří,“ vysvětluje MUDr. Machač.