Tak jako všichni co tento článek čtou jsem postižen sennou rýmou. Do loňského roku jsem byl odkázán v tomto období pro nás alergiky na Zodac nebo Sanorin-Anelergin. Byl jsem vždy unavený a jako obchodní zástupce až nepříjemný na své zákazníky. Vše bylo způsobené urputným projevem senné rýmy " neustálým slzením očí a používáním kapesníku". Při jedné kontrole u mého lékaře mi v čekárně utkvěl v paměti leták na přístroj BioNase. Ten jsem si zakoupil, stál bezmála 3 tsícovky nebylo tozrovna málo ale opravdu super. Malý pěkná krabička s nádstavcem pro nosní aplikaci. Výhodou je že jde o fototerapeutickou léčbu, která mi bez užití léků úplně zastavila alergickou reakci. Nebyj jsem unavený, otrávený ani usmrkaný. Přístroj jsem v tomto období nosil u sebe nebo vozil v autě. Velkou výhodou je že jsem byl neustále mobilní a nachystaný jej kdykoliv použít. Při nákupu jsem byl nevěřícný Petr, ale dnes jej mohu všem doporučit. Dnes už je k dostání v některých lékárnách a na inernetu.
I sennou rýmu lze zvládnout. V léčbě se uplatňují léky ze skupiny antihistaminik, které brání uvolňování "mediátoru zánětu" histaminu, které odpovídá za bouřlivou odpověď organismu. K ovlivnění vlastních symptomů lze užívat léky, které zužují drobné cévky a zmenšují otok nosní sliznice. Antihistaminika i sympatomimetika může naordinovat jak praktický lékař, tak otorhinolaryngolog, oční lékař, případně alergolog. Některé přípravky jsou i volně prodejné v lékárnách.
Při alergii závažnější a obtěžující je vhodné navštívit alergologa, který na základě kožních testů může přesně určit, na jaký pyl je pacient alergický. Pak může naordinovat hyposenzibilizační vakcínu. Jedná se o směs konkrétních alergenů v několika odstupňovaných ředěních. Před sezónou ji začne pacient užívat (ve formě kapek nebo injekcí) ve stoupajících dávkách. Jeho organismus si na stoupající zátěž pomalu zvykne a v hlavní sezóně již na pyl není citlivý. Vakcinaci je však třeba opakovat každý rok a někdy doplnit i symptomatickou léčbou. V poslední době se uplatňuje i homeopatická léčba homeopatickými kombinovanými preparáty tzv. antihomoxiny.
Zajímaly by vás podrobnosti o pylech? Čtěte zde!
Přidat nový komentář