Těžké utažené účesy
Pokud se vám líbí silně utažené drdoly nebo copy, nenoste je dlouho, rozhodně ne celý den, a nechte vlasy odpočinout rozpuštěné. Promasírujte jemnými krouživými pohyby pokožku hlavy.
Trvalou ondulaci
Přestože již jsou v dnešní době na trhu velmi šetrné přípravky pro trvalou ondulaci, vždy mění chemickou strukturu vlasu. Její častá aplikace může způsobit zničení vlasů. Stále platí staré osvědčené pravidlo: nikdy spolu s trvalou vlasy neodbarvovat! Tyto procedury nechte v rukou odborníkům. Obdobně jako trvalá narušuje strukturu vlasu i jejich chemické narovnávání, které je oblíbené zejména u afrických žen.
Horký vzduch
Vlasy nechte po umytí volně schnout. Pokud to nelze, pak sušte vlasy proudem studeného vzduchu, horký vzduch vlasy přesušuje, jsou pak křehké a mohou se snadno zlomit. Horký vzduch používejte proto jen zřídka, když spěcháte a potřebujete ušetřit čas.
Horký povrch
Různé kulmy pracují na principu tvarování vlasu horkem. Nikdy je nepoužívejte na vlhké či mokré vlasy. Bylo dokázáno, že vlhkost uvnitř vlasu se při kontaktu s horkou kulmou změní ve vodní páru, která je tlakem schopna vlas doslova roztrhat.
Tupé nůžky
Ostré nůžky nechají čistě zakončený konec vlasu, tupé ho výrazně rozštěpí a poškodí.
Tupírování
Tato kadeřnická procedura není v dnešní době naštěstí příliš moderní, může totiž vlasy výrazně poškodit. Při česání od konce vlasu se poškozuje jeho vrchní ochranná vrstva.
Razantní česání
Vlasy je nutno česat bezbolestně a lehce, a to směrem od hlavy k volnému konci. Pokud jsou vlasy zacuchány, postupujeme po malých kouscích od konce vlasu, jinak může dojít k jeho přetržení.
Velké množství šamponu
K omytí vlasů je třeba takové množství šamponu, které je udáváno výrobcem. Většinou je udáváno množství „lískového ořechu“ na jedno mytí. Denní mytí je možné se šampony, které jsou k tomu určeny a které vlas příliš nevysuší. Některé šampony příliš nepění. Neplatí, že čím více pěny, tím lépe jsou vlasy umyté. Nejdůležitější je šampon z vlasů řádně opláchnout. Mokré vlasy jsou velmi křehké, a proto žádné razantní „drbání“! Doporučuje se vlasy splachovat po směru růstu, tedy od čela směrem k týlu (v záklonu), ne nad vanou či umyvadlem v předklonu (což je však jistě praktičtější).
"Vydrbávání ručníkem"
Po omytí vlasy v ručníku jemně vymačkáme od přebytečné vody a volně necháme uschnout.
Slunce
Tak jako ultrafialové záření vadí naší pokožce, tak vadí i vlasům. Dochází k jejich vysušování, poškozování a odbarvování ("šisování"). Na obranu proti UV záření jsou na trhu spreje na vlasy s UV filtrem. Nezapomeňte je vždy znovu aplikovat po namočení vlasů ve vodě.
Špatnou výživu
Stejně jako nehty a pokožka mohou být i vlasy poškozeny při nedostatku některých minerálů a vitamínů. Je to například nedostatek vitamínu A, B, C, D, E a H, zinku, selenu, železa nebo některých aminokyselin. Na trhu je řada vhodných nutričních doplňků pro výživu vlasů.
Nemoci a léky
K vypadávání vlasů může dojít u řady různých onemocnění. Asi nejznámější a nejběžnější je onemocnění štítné žlázy. K vypadávání může dojít i po těžkých infekcích, vysokých horečkách, psychickém či fyzickém stresu a po užívání některých léků.
komerční sdělení
Přidat nový komentář