Na vyšetření CT se dostanete většinou po úrazech hlavy, kostí lebky nebo páteře. Díky němu může lékař nahlédnout i do dutiny břišní a všech orgánů v ní. Je vodítkem při ověřování nádorů, ale kromě onkologa vás na něj může poslat i ortoped, neurolog nebo chirurg. Co vás čeká, pokud na tohle vyšetření půjdete, to vám podrobně vysvětlíme.
Vyšetření na CT je bezbolestné a je vhodné pro všechny pacienty, kteří by mohli jít na rentgen. Připravte se na to, že potrvá asi deset až dvacet minut.
Jak to funguje
Princip je podobný jako u rentgenu, jen nevznikne jeden snímek, ale mnoho snímků, které ukážou orgán daleko lépe než rentgen. Díky němu se zobrazuje požadovaná oblast jakoby nařezaná na tenké plátky, takže lze odhalit i opravdu malé záněty, nádory či krvácení, navíc přesně udá místo, kde jsou. Moderní CT dokáže zobrazit i trojrozměrný obraz, který lékaři uvítají hlavně při plánování případné operace.
Co vás čeká
K vyšetření je většinou zapotřebí přijít nalačno, malé množství tekutin (kromě kávy a alkoholu) můžete ještě 4 hodiny před vyšetřením. Velmi záleží na tom, jakou část těla je zapotřebí pomocí CT vyšetřit. Podle toho se rozhodne, zda bude zapotřebí aplikovat kontrastní látku – a zda ji podat nitrožilně nebo ji budete muset vypít. Kontrastní látka může způsobit alergickou reakci – proto se preventivně podávají utišující léky. Jestliže je dostanete, neměli byste po vyšetření řídit motorová vozidla. O přípravě na CT by vám měl víc povědět ošetřující lékař.
Personálu byste vždy měli hlásit těhotenství, diabetes, alergii na jód nebo jódové kontrastní látky, ale i alergii na bodnutí hmyzem, pylovou alergii. Rozhodně nahlaste i poruchy funkce ledvin, bronchiální astma a zelený oční zákal.
Vyšetření probíhá většinou vleže na zádech, ruce máte zapaženy za hlavou. Budete se muset svléknout do spodního prádla a odložit vše kovové. Nechcete-li se svléknout, vezměte si na sebe tričko nebo tílko ze stoprocentní bavlny, které byste si mohli ponechat.
Při samotném vyšetření budete v kontaktu s obsluhou pomocí odposlechu – uslyšíte tedy pokyny k zadržení dechu. Stůl, na kterém budete ležet, zajíždí do prstence CT přístroje a ten se nad vámi otáčí - vy se nesmíte hýbat, někdy vás proto personál připoutá popruhem na hlavě a končetinách.
Po vyšetření byste měli zůstat ještě chvíli v čekárně, abyste měli jistotu, že vám nic není – zvlášť v případě aplikace kontrastní látky. Okamžitě hlaste, pokud cítíte nějaké svědění, pálení, máte pocit nateklého jazyka nebo krku, nebo jste objevili vyrážku. V případě, že jste kontrastní látku dostali, je zapotřebí pak hodně pít, abyste ji co nejdříve vyloučili z těla ven.
Co vidí lékař?
Co vidí lékař na CT? Podívejte se na toto video. Pochází, stejně jako fotografie, z Fakultní nemocnice Plzeň, Kliniky zobrazovacích metod, která na svých stránkách http://radiologieplzen.eu/ nabízí kompletní informace pro pacienty, směřující na toto i podobná vyšetření.
Dobrý den, mám dotaz. Mám 2 kyčelní endoprotézy, trápí mne bolesti jakoby pánevní kosti, rentgenem ani sonem se v oblasti břicha nic neprojevilo. Ortoped mě posílá na CT pánve. Jsou endoprotézy na překážku při tomto vyšetření?
Zoserová Lenka
3x
před zítřejším vyšetření jsem dostala na vypití iomeron /polovinu dnes večer a druhou povinu zítra ráno večer užívám lék na cukrovku, ráno léky na vysoký tlak a štítnou žlázu, mám léky brát i když jsem již užila iomeron - roztok?
Monika
28x
Dobrý den,
zaleží při CT na váze? Mám pít i kontrastní látku a v žádance mám uvedenou špatnou tělesnou hmotnost nebo na tom nezáleží?
Děkuji
Chcete zdravě spát? Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.
Přidat nový komentář