Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu je spojena s inkontinencí.
Urgence je náhlá, nutkavá potřeba močit, kterou nelze vůli ovládnout. Nutí postižené ukončit činnost a vyhledat toaletu. Urgence je hlavní příznak hyperaktivního měchýře. Pokud dojde k úniku moči kvůli nedostatku času dojít na toaletu, pacient to „nezvládne“, pak hovoříme o urgentní inkontinenci.
Močový měchýř funguje jako svalový vak, který u zdravých jedinců pojme až 600 ml moči. Jeho vyprazdňování je řízeno z centrální nervové soustavy. Na nervových zakončeních se vylučuje látka zvaná acetylcholin, která přenáší na sval „podráždění“, v jehož důsledku se svalovina stáhne.
Acetylcholin působí ve svalstvu na místech zvaných muskarinové receptory. Existuje 5 typů muskarinových receptorů M1 až M5. V močovém měchýři jsou receptory typu M2 a M3 v poměru 3 ku 1.
V důsledku účinku acetylcholinu na receptory M3 se svalovina (tzv. detrusor) močového měchýře začne stahovat, tlak v močovém měchýři stoupá a dochází k pocitu nucení k močení.
Zdravý člověk začíná pociťovat nucení k močení, když je v močovém měchýři asi 300 až 400 ml, ale většina lidí dokáže na určitou dobu tento pocit překonat, dokud není k vyprázdnění měchýře vhodná příležitost. Pacienti s hyperaktivním měchýřem pociťují toto nucení již při menší náplni a také jim dělá problémy toto nucení „potlačit“. Prostě musí...
Hlavní příznaky hyperaktivního měchýře
- Náhlá a nutkavá potřeba močit, kterou nelze překonat. Nazývá se urgence a je klíčovým příznakem hyperaktivního měchýře.
- Frekvence močení: postižený pociťuje nutnost močit velmi často, nejméně osmkrát denně.
- Urgentní inkontinence je stav, kdy dojde k úniku moči kvůli nedostatku času dojít na toaletu.
- Potřeba močit v noci – nykturie.
Syndrom hyperaktivního měchýře je třeba odlišit od jiných chorob, jako jsou stresová inkontinence u žen a zvětšení prostaty u mužů, které mohou mít podobné příznaky. Zároveň je nutné vyloučit další onemocnění, kterými mohou být nádorové onemocnění močového traktu, močové kamínky, infekce, ... Proto je nutné, aby byl pacient vyšetřen a léčen urologem nebo urogynekologem.
Hyperaktivní měchýř není u velké části nemocných spojen s únikem moče – inkontinencí. Přesto jim život značně ztrpčuje.
Informace najdete také na www.hyperaktivni-mechyr.cz nebo na bezplatné telefonní lince 800 660 100, která je v provozu ve všední dny od 16.00 do 20.00 hodin.
Přidat nový komentář