Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Protein nazývaný CD9 se ukázal jako významný při schopnosti oplodnit myší samice. Tento závěr je doložen dvěma studiemi, které se zabývaly vztahem nedostatku proteinu CD 9 a fertility u myší. Zatímco nebyl studován tento vztah u lidí, i přesto se zdá, že nedostatek proteinu CD 9 by mohl být jednou z příčin ženské neplodnosti.
Jedna se studií publikovaná v časopise Science 14. ledna studovala tento nedostatek vyvolaný krmením ochuzeným právě o protein CD 9. Tato studie proběhla ve Francii. myši se vyvíjeli normálně, ale samičky byly méně fertilní než normálně krmené myši.
Pouze polovina myší bez CD 9 v potravě byla oplozena a stejně jejich mláďata byla menší než u normálních myší. Toto prokázali vědci z Nationalde la Sante et da la Recherche Medicale in Villeuif ve Francii.
Jiný tým vědců vedený Dr. Mekadou z Kurume University ve Fukuoce z Japonska dosáhl podobných výsledků u myší geneticky upravených ve smyslu neschpnosti protein CD 9 zpracovávat.
Nicméně pokud vědci přímo vstříkly spermie injekcí do vajíčka, tak obě skupiny myší byly stejně fertilní. Tento nedostatek CD 9 se netýká samců. Ti byli schopni se stejnou frekvencí oplodnit jak samičky bez i s proteinem CD 9.
To vede k závěru, že protein CD 9 spíše napomáhá ke spojení spermie a vajíčka, tedy nemá další vliv na rozvoj a vlastní splynutí genetické informace.
Jak již bylo napsáno, i když nebyla podobná studie potvrzena u lidí, zdá se, že by role proteinu CD 9 mohla být důležitá i v některých případech ženské neplodnosti.
Science 2000, 287:319-324