Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Co možná nevíte o antraxu
I naši republiku v poslední době zasáhly obálky s nejasným obsahem, u nichž existuje podezření, že obsahují spory bakterií, způsobujících antrax.
Antrax, onemocnění, které se také ozačuje jako sněť slezinná, se v současné době vyskytuje v zemích subsaharské Afriky, Asie, zemích jižní Evropy, Ameriky a určitých oblastech Australie. Sporadicky potom i v jiných zemích.
Postihuje převážně býložravé savce, i když se může vyskytnout i u jiných zvířat. Lidé onemocní zpravidla po kontaku s nemocným zvířetem, nebo kontaminovanými zvířecími produkty. Doposud nebyl zaznamenán zdokumentovaný přenos infekce z člověka na člověka.
Bakterie, která onemocnění způsobuje se jmenuje Bacillus anthracis. Spory této bakterie mohou dlouhodobě přežívat v prostředí za nepříznivých podmínek až desítky let.
U lidí existují tři formy antraxu, v závislosti na tom, kudy pronikne bakterie do těla:
- Kožní antrax, který zodpovídá za více než 95 % všech případů infekce u lidí. Spory zasáhnou poraněnou kůži.
- Antrax postihující trávicí trakt, který vzniká po požití infikovaného masa.
- Plicní antrax, který vzniká po vdechnutí spor.
Všechny tyto formy mohou být smrtelné, pokud nejsou včas léčeny. Včasná diagnostika je důležitá zejména u plicní formy nákazy, která může skončit smrtí v průběhu několika hodin až dní po expozici, pokud není včas zachycena a léčena.
Léčba záleží na citlivosti daného kmene bakterie, bakterie jsou však obvykle citlivé na většinu antibiotik (včetně klasického penicilinu). Antibiotika se podávají buď z důvodu prevence u osob, které se pravděpodobně dostaly do styku se sporami bakterie, nebo u už rozvinuté infekce z důvodu terapie.
Antibiotika, která se dají v léčbě použít, jsou na našem trhu dostupná a není se proto třeba obávat, že by v případě onemocnění nebyla možná včasná léčba. Existuje rovněž očkovací látka proti antraxu, její použití se však omezuje na osoby, u nichž je vysoké riziko nákazy touto bakterií (např. vojenské mise).
Mgr. Petra Matoulková