Siroky vyber vitaminu a doplnku stravy najdete na http://eshop.farmax.cz/. Zaregistrujte se a muzete z pohodli domova objednavat kvalitni vyrobky za bezkonkurencni ceny, nechat si poradit od odbornika a ted mate i sanci vyhrat luxusni dovolenou na Kypr!
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Vitaminy jsou nepostradatelné (esenciální) látky, které spolu s bílkovinami, tuky a sacharidy patří k základním složkám lidské stravy. V lidském organismu hrají významnou úlohu především při procesech vstřebávání a výměny látek mezi vnějším prostředím a živým organismem. Rozeznáváme 13 vitaminů. Až na některé malé výjimky si je lidský organismus nedokáže sám "vyrobit" a musí je dostávat prostřednictvím stravy nebo potravních doplňků.
Při nedostatku vitaminů dochází v organismu ke stavům, které označujeme jako hypovitaminóza. Hypovitaminóza může nastat i při některých onemocněních, kdy organismus není schopen z potravy vitaminy vstřebávat. Nedostatek vitaminů se projevuje poruchami různých funkcí organismu, které mohou vyústit až ve vážná onemocnění a smrt. Např. námořníci při prvních objevitelských plavbách umírali na onemocnění kurděje, které však nebyly způsobeny infekcí, ale "pouhým" nedostatkem vitaminu C. Námořníci se totiž živili pouze nasoleným masem a suchary, které vitamin C neobsahují. Jakmile dopluli na pevninu a začali jíst čerstvé ovoce, "zázračně" se vyléčili.
Naopak při nadbytečném příjmu některého vitaminu může dojít k jeho předávkování a stavu organismu, který označujeme jako hypervitaminóza. Tento stav není nezvratný a odezní, vyloučíme-li daný vitamin ze stravy. Předávkování je nebezpečné u vitaminu A a D.
Funkce vitaminů v lidském organismu
Vitaminy jsou velice důležité pro správnou funkci organismu, protože se podílejí na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů na energii. Tuto funkci plní především vitaminy skupiny B, přičemž vitamin B1 se účastní metabolismu sacharidů a škrobů, zatímco vitaminy B2, B6, a niacin pomáhají uvolňovat energii z bílkovin a tuků.
Vitaminy jsou však nezbytné také pro udržení řady tělesných funkcí a výstavbu nových tkání. V tomto směru často "spolupracují" s minerálními látkami. Tak např. pro zdravý vývoj a obnovu kostí potřebujeme nejenom dostatek vápníku, ale také vitaminy C, D, B6, K1 a hořčík. Pro krvetvorbu jsou nepostradatelné vitaminy B6, B12, kyselina listová, vitamin C, E a železo. V současné době je dokázáno, že se některé vitaminy a minerální látky podílejí také na imunitních reakcích organismu (vitamin C, E, zinek), zpomalují degenerativní projevy stárnutí a mohou působit preventivně proti určitým onemocněním (především antioxidační vitaminy).
Jaké známe vitaminy?
Podle svých chemicko-fyzikálních vlastností se vitaminy rozdělují do dvou skupin, na rozpustné v tucích (lipofilní) a rozpustné ve vodě (hydrofilní).
Mezi lipofilní vitaminy patří vitamin A (a provitamin A beta-karoten), dále vitamin D, E a K.
Mezi hydrofilní vitaminy řadíme vitamin C a skupinu vitaminů skupiny B (vitamin B1, B2, B6, B12, niacin, kyselina pantothenová, kyselina listová a biotin).
Pro lidský organismus je z hlediska tohoto dělení podstatné, že vitaminy rozpustné v tucích se ve větší míře ukládají v organismu a jejich zásoba vydrží několik týdnů až měsíců, zatímco vitaminy rozpustné ve vodě si organismus neukládá do větší zásoby (až na vitamin B12), jejich aktuální přebytek vylučuje močí, a tyto vitaminy musí být proto průběžně doplňovány.
Přidat nový komentář