Jedná se o onemocnění při kterém dochází k tvorbě vakovitě rozšířených, vinutých žil, které způsobují větší či menší zdravotní nebo jen kosmetické komplikace.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
První žilkou to teprve začíná
Jádrem problému křečových žil je nedostatečná funkce žilní chlopně. Zdravá žíla je elastická a všechnu krev vrací zpět do srdce. Pokud chlopeň nefunguje správně, žíla ztrácí pružnost a tok krve k srdci se zpomaluje. Žíly se roztahují a část krve se hromadí v žilách dolních končetin. Ty pak vystupují i na povrch kůže. Neřešíme-li první žilky, problém se zpravidla stupňuje.
Příčiny vzniku
Na vzniku křečových žil se podílí různé faktory. Genetika, těhotenství nebo stáří jsou oblasti, které ovlivnit nemůžeme. Stejně jako otázku pohlaví, kde se ukazuje, že křečové žíly ve větším procentu postihují ženy jak muže. Existuje ale i dostatek faktorů, které přispívají ke vzniku křečových žil a které můžeme vzít do vlastních rukou.
Salát a tenisky místo lodiček a chipsů
Jak tedy můžeme křečovým žilám předcházet? Mnoha způsoby. Upravíme jídelníček. Zařadíme potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny, antioxidanty, dostatečné množství ovoce a zeleniny a pravidelný pitný režim. Velmi prospěšná je pohanka, luštěniny nebo třeba červená řepa. Konzervovaným potravinám, smaženým jídlům a sladkému bychom se naopak měli vyhnout. Lodičky s podpatkem zamkneme do skříně a na pravidelný pohyb nasadíme pohodlné tenisky. Dopřejeme nohám dlouhé procházky, jízdu na kole nebo blahodárné plavání. Tedy vše to, co pomáhá cirkulaci krve v dolních končetinách a prospívá kvalitě žil.
A co když křečové žíly neléčíme?
Hladké a krásné nohy nemusí být motivací pro prevenci, a to ani u žen. Motorem k léčbě křečových žil by ale mělo být riziko vzniku dlouhodobých a někdy i bolestivých potíží. Pokud pacient ignoruje první příznaky, pak dochází často ke zhoršení stavu. Počáteční stadia onemocnění a pocity těžkých nohou se mohou přehoupnout do otoků, brnění až křečí. Stav se stane chronickým. Může vyústit v chronickou žilní nedostatečnost, trombózy nebo záněty žil a v případě černého scénáře až v bolestivé bércové vředy.
Existuje konkrétní léčba?
Ano. Cestou léčby mohou být tradiční bandáže končetin, kompresivní punčochy a také moderní léky – venofarmaka. Ty zpevňují žilní stěny, zvyšují pružnost a efektivně pomáhají zpomalovat onemocnění. Mezinárodní i české odborné společnosti doporučují vybírat léky na žíly obsahující 2 účinné látky – diosmin a hesperidin. Dříve byly jen na předpis, dnes jsou některé z nich k dostání i bez nutnosti návštěvy lékaře.
Při pokročilejší nemoci je však návštěva lékaře vždy na místě. Ten může dokonce doporučit i operační zákrok. Důležitá je péče. Starejme se o své žíly, a předcházejme tak potížím.
Reklama
Devenal 500 mg 60 potahovaných tablet je lék k vnitřnímu užití, obsahuje mikronizované flavonoidy (diosmin, hesperidin). Pozorně si přečtěte příbalovou informaci