Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Co je to těhotenství?

( Jarmila Dočkalová | přečteno: 121512x )

Co je to těhotenství? Není to nemoc, je to opravdu pouze jiný stav , ve kterém se žena nachází. Najednou se nestará jen o sebe, ale musí začít myslet i na potřeby svého, dosud nenarozeného miminka...

shutterstock.com

Co je to těhotenství? Není to nemoc, je to opravdu pouze jiný stav, ve kterém se žena nachází. Najednou se nestará jen o sebe, ale musí začít myslet i na potřeby svého, dosud nenarozeného miminka.

Těhotenství se začíná projevovat tzv. těhotenskými signály. Nejdříve se může projevit jakási intuice předpokládaného těhotenství, je způsobena brzkým výronem ženských hormonů, které s sebou nesou tento podivný, blíže nespecifikovaný pocit. Zvýšená hladina hormonu progesteronu má za následek i ostatní projevy. Ranní nevolnosti, mdloby, pálení žáhy, zvýšená slinivost, časté močení, citlivost na pachy a vůně, spavost, unavenost, ale také přecitlivělost, plačtivost a náladovost. Jen málokterá budoucí mamina může říci, že ji žádný z těchto „vedlejších“ příznaků těhotenství nepostihl. Tyto projevy poněkud poleví po 12. týdnu těhotenství, kdy se tělo matky jakoby vyrovná se svou změnou a přizpůsobí se mu.

Samozřejmě nejjasnější známkou těhotenství je vynechání měsíčků. Právě toto vynechání menstruace vás donutí zajít do lékárny pro těhotenský test, či rovnou vás zavede k ženskému lékaři. Ten vás pravděpodobně odešle na ultrazvukové vyšetření, které potvrdí i jeho domněnku ve vaše těhotenství. Že se jedná o těhotenství lze na ultrazvuku prokázat již v 5. – 6. týdnu těhotenství. V této době je lidský zárodek – embryo – velké asi 5 mm , tedy asi jako jadérko z jablíčka.

Těhotenství neboli gravidita trvá asi 273 dnů, tedy 9 kalendářních či 10 lunárních měsíců.

Termín porodu si může každá mamina jednoduše vypočítat, i když nezná přesné datum početí. Od prvního dne posledních měsíčků si odečte 3 měsíce a připočte 7 dní. Dostane tím předpokládaný den porodu. Opravdu předpokládaný, protože každá žena je jedinečná, každé těhotenství je jedinečné a každé miminko si samo určí dobu, kdy chce přijít na svět. Proto období v rozmezí týdne před i po termínu porodu považujeme za normální fyziologické období termínu porodu.

Těhotenství - co je to?

Těhotenství rozdělujeme na 3 období, tzv. 3 trimestry. 1 trimestr = 3 kalendářní měsíce.

1.trimestr, tedy první 3 měsíce těhotenství, je označován také jako ranné období. Je doprovázeno velkými změnami na těle ženy. Zvětšuje se děloha, sílí svalová vlákna dělohy. Toto sílení bývá často pociťováno ženami jako bolest v podbřišku nebo v inqinách, zvláště u žen, které ještě nerodily. Zvětšují se a napínají prsy, mohutní mléčné žlázy a zásoby tuku na prsou. Zvětšuje se tepová frekvence a dech. Zpomaluje se peristaltika střevní, takže mnohé ženy trpí zácpou.

2.trimestr, tedy 4. – 6. měsíc těhotenství. Ke změnám dochází hlavně na kůži. Prsní bradavky i dvorce tmavnou. Středem břicha se někdy táhne tmavý pigmentový pruh (linea fusca), který po porodu mizí. Protože již většinou pominou první příznaky těhotenství, začínáte mít chuť k jídlu, některé chutě jsou zvláště intenzivní, začínáte také nabírat na váze. Oblečení, které jste dosud nosily, budete muset brzy vyměnit za těhotenské.

3.trimestr, tedy 7. – 9. měsíc těhotenství. Prsy mohou produkovat mlezivo (kolostrum), které se vám projeví poměrně nepříjemnou vlhkou skvrnkou na podprsence. Někdy se mohou projevit další, bohužel běžné potíže v podobě krvácení z dásní a zvýšené vaginální sekrece – výtoku. Klouby a vazy jsou uvolněné, proto vás může bolet v zádech či v kyčlích. Ke konci těhotenství se často také objeví mírné otoky na rukou a nohou, někdy i v podbřišku.Velikost břicha vytlačuje pupík, takže je poněkud vystouplý. Častá je únava, dušnost z důvodu růstu dělohy a tím vytlačování bránice.Těhotenství už nelze skrýt, váhový přírůstek je patrný i běžným okem.

Těhotenství však nepřináší jen negativní tělesné změny, ale často i pozitivní. Obvykle těhulky vypadají krásně a zdravě. Mají lesklé vlasy, kvalita vlasů se obvykle zlepší. Také pleť se stane hladkou a zdravou, zmizí nejrůznější vady pleti.

Vše záleží také samozřejmě na psychice. Maminka, která se těší na děťátko a je „opečovávána“ svým partnerem a okolím, vyzařuje pohodu a krásu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
jana
3x

Mám strach,že jsem těhotná. Nevíte jestli se projeví těhotenství už v 1 měsíci ? Dá se to do jednoho měsíce nějak poznat, aniž bych si dělal těhotenský test?

M

těhotenství se dá poznat brzy můj gynekolog to poznal už za 3 týdny

marcela sandorova

Dobry den chtela jsem se zeptat jsem tehotna 3 mesice a mam anginu a chřipku beru jen paralen a kloktam nemohu ublizit mimu diteti bojim se . dekuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 9. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce