Je orgánem pohlavního systému muže. Má tvar kaštanu, jehož širší část je obrácena k močovému měchýři a zúžená ke svalovému dnu pánve. Ne zcela ve středu probíhá část močové trubice, která dále pokračuje přes svaly dna pánevního do penisu.
Prostatu tvoří řada typických žlázek (bývá jich kolem 50) uvolňujících prostatický sekret. Prostor mezi žlázkami - stroma - je vyplněn vazivem a buňkami hladké svaloviny. Stroma je typicky uloženo kolem průběhu močové trubice, zatímco žlázky se nacházejí na periferii prostaty. Tento fakt je důležitý pro pochopení příznaků, které vyplývají z nejčastějších onemocnění prostaty (Dotazník IPSS).
Úlohou žlázek je tvorba složky semenné tekutiny (ejakulátu). Jedná se o látky potřebné k výživě spermií, ale také podporující erekci (tzv.prostaglandiny). Efekt prostaglandinů v ejakulátu dovoluje při pohlavním styku "povolit" krček dělohy a usnadnit tak oplození.
Prostata se vyvíjí již v těhotenství. Při narození se její hmotnost pohybuje od 3 do 5 gramů. Objem a hmotnost se nemění až do puberty, kdy dochází ke stimulaci a růstu. U dospělého muže ve věku 20 let prostata váží přibližně 20 gramů.
Přidat nový komentář