Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Když má dítě pořád hlad

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 11409x )

Jde o období, kdy dítě roste v průměru rychleji než v jiných obdobích svého života, jeho růst se jako by „zrychlí“.

shutterstock.com

Například během prvního roku života dítě vyroste o cca 30 cm, což je víc než polovina jeho vstupní délky po narození, přičemž jeho hmotnost se za stejné období ztrojnásobí. V průběhu života se tento růstový spurt několikrát zopakuje (obrovský růstový spurt nastává v období puberty, a to zejména u chlapců).

Proč pediatry v prvním roce života dětí tolik zajímá jejich výška a hmotnost?

V novorozeneckém a raném kojeneckém období nejsou známky toho, že dítě je a bude zdravé, zcela zřetelné. Nejčastějším ukazatelem zdraví dítěte je kromě zdárného psychomotorického vývoje v tomto období informace, že dítě dobře prospívá, tedy přibírá na váze a dobře roste. Nejen v prvních měsících života jsou údaje o výšce a hmotnosti dítěte pro praktické dětské lékaře nesmírně důležité. I pouhá skutečnost, že dítě nepřibírá, může být známkou nějaké nemoci. Pokud pediatr na prohlídkách dítě neváží a neměří, je to chyba.

V souvislosti s růstovým spurtem se často řeší, proč miminko špatně přibírá. Důležité je vědět, že v určitém období během prvního roku života dítě potřebuje zvýšený příjem potravy. Růstový spurt tak jde často ruku v ruce s laktační krizí (tj. několik dnů trvající přechodný stav, kdy má kojící žena méně mléka, než dítě právě vyžaduje). Například je-li maminka plně kojící, pak v určitých obdobích (zhruba v třetím a šestém týdnu a ve třetím a šestém měsíci života dítěte) může mít pocit, že miminku mateřské mléko nestačí, dítě vypadá, že má pořád hlad, je nešťastné. Ještě předtím, než maminka sáhne po příkrmu, měla by popřemýšlet nad tím, zda dítě právě není v růstovém spurtu. Kojící matka je totiž vždy schopna dát dítěti dostatek stravy. Pokud miminko dostane čas – tři čtyři dny – a maminka překoná jeho přechodnou nespokojenost, pak se mateřský organismus přenastaví na vyšší poptávku ze strany dítěte. V případě, že si s tím matka nedokáže poradit, bylo by dobré probrat situaci s praktickým dětským lékařem či laktační poradkyní a zbytečně se nestresovat.

Přečtěte si také

Běhat jde i s kočárkem

Jde to s jedním sirupem

Když jídlo nechutná…

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce