Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
ODPOVĚĎ:
Pozitivní list VZP ČR je seznam léčivých přípravků určených většinou pro běžná onemocnění, které jsou ekonomicky výhodné jak pro zdravotní pojišťovnu, tak pro pacienta. Pozitivní list VZP ČR totiž obsahuje léčivé přípravky plně hrazené, tj. s nulovým doplatkem pro pacienta.
Na Pozitivní list jsou zařazovány léčivé přípravky, jejichž výrobce pojišťovně nabídl slevu z oficiální ceny. Tyto slevy dojednává VZP nejen pro sebe, ale pro všechny pojišťovny, takže ušetří celý systém veřejného zdravotního pojištění. Zařazení konkrétního léčiva na seznam „doporučených“ je výhodné samozřejmě i pro výrobce, neboť mu stoupá prodej.
Pozitivní list má charakter doporučení, které je určeno poskytovatelům zdravotních služeb pro preskripci ekonomicky nejméně náročných variant léčiv. Volba vhodné terapie je ale nadále plně v kompetenci ošetřujícího lékaře a ten není povinen předepisovat jen léčiva ze seznamu.
Tento seznam, který VZP měsíčně aktualizuje pro potřeby svých smluvních partnerů, je veřejně dostupný na webových stránkách VZP ČR. Na léčivý přípravek z Pozitivního listu upozorňuje také software, kterým disponuje většina zdravotnických zařízení – lékaři se zde ukáže seznam léčiv, kde je přípravek z Pozitivního listu označen ikonkou VZP. K předepisování léčiv podle Pozitivního listu jsou lékaři motivováni; konkrétně v rámci programu BONUS podporuje VZP ty praktické lékaře, ambulantní specialisty a gynekology, kteří ve své preskripci preferují léčiva z Pozitivního listu VZP ČR. Mají nárok na bonus při výpočtu případné regulační srážky u nákladů za léčivé přípravky.
Ošetřující lékaři rovněž běžně – i mimo Pozitivní list – využívají tzv. generickou substituci, kdy namísto původního patentovaného originálu léčivého přípravku předepíšou přípravek se stejnou účinnou látkou, o stejné síle, se stejnou cestou podání, ve stejné lékové formě, ale od jiného výrobce. Generickou substituci lze provést – se souhlasem pacienta – i při výdeji léčivých přípravků v lékárně. V případě, že ošetřující lékař z medicínských důvodů trvá na výdeji přesně toho léčivého přípravku, který předepsal, označuje recept příznakem „Nezaměňovat“.
Generické léčivé přípravky jsou z hlediska účinnosti a bezpečnosti plnohodnotnou náhradou originálního přípravku. Jsou však ekonomicky výhodnější variantou a tím zlepšují dostupnost léčby pro pacienty. Z toho důvodu jsou pacienty, lékaři i zdravotními pojišťovnami preferovány.