Plastika kýly je po celém světě nejčastěji prováděným zákrokem ve všeobecné chirurgii. V České republice se každoročně provede okolo dvaceti tisíc plastik kýly.
Plastika kýly je po celém světě nejčastěji prováděným zákrokem ve všeobecné chirurgii. V České republice se každoročně provede okolo dvaceti tisíc plastik kýly, celosvětový počet těchto zákroků každoročně činí více než 20 milionů.
V dnešní době mají chirurgové k dispozici více možností než kdykoli předtím a mohou plastiku kýly upravit dle pacientových potřeb. Jedním z nejvýznamnějších pokroků v plastice kýly bylo vynalezení plastiky bez napětí. Při tomto druhu zákroku se používá chirurgická síťka, která má posílit oslabenou tkáň v místě, kde kýla vznikla.
Bez ohledu na to, jaká technika se používá, vypadá běžný zákrok následovně:
- Nad místem kýly se provede řez do spodních vrstev tkáně.
- Zdravá tkáň se oddělí od tkáně, v níž se nachází kýla, a určí se okraje otvoru nebo oslabené oblasti.
- Oslabená oblast se uzavře stehy a/nebo síťkou ze syntetického polymeru.
- Tkáně nad postiženým místem a kůže se uzavřou vstřebatelnými stehy či pomocí kožního lepidla DERMABOND.
Plastice, při níž se používají pouze stehy, se říká plastika pod napětím. Při takovém zákroku se k sobě přišijí okraje defektu, podobně jako se zašívá díra na kusu látky. Jednou z nevýhod této techniky je, že po sešití se mohou okolní tkáně nadměrně namáhat a může nakonec dojít ke vzniku další kýly. Z důvodu velkého počtu recidiv u plastik s napětím, zejména v oblasti třísel, byly vynalezeny jiné metody sešívání hlubokých vrstev tkáně, při jejichž použití je plastika účinnější.
Nedávno vyvinutou alternativní technikou je plastika bez napětí, při níž se otvor nebo zeslabené místo překlene záplatou ze síťky ze syntetického polymeru. Síťka je vyrobena z trvanlivého materiálu a přišije se přes okraje defektu. V těle pak probíhá normální proces hojení, při němž síťka proroste místní tkání. Tato technika se ukázala jako výrazně účinnější způsob plastiky.
Přidat nový komentář