Dobrý den, mám problém s olupováním kůže na chodidlech, nejčastěji mezi prsty. Doporučíte mi nějaký krém?
Obávaný virus ptačí chřipky postupuje světem. Už neřadí pouze v Asii, ale přibývá případů v Evropě – naposledy se nakažení ptáci objevili po Rumunsku a Turecku také v Rusku, Británii nebo Německu. Avšak zatím jde o zcela ojedinělé případy a podle odborníků proto není třeba se bát, že by už akutně hrozilo vypuknutí obávané pandemie: „Virus se nepřenáší z člověka na člověka,“ upozornil hlavní republikový hygienik Michael Vít na základní podmínku, kterou naštěstí podezřelý virus nesplňuje.
Vědci se nyní pandemie obávají spíše proto, že zde již dlouho žádná nebyla – poslední velkou svět zažil v roce 1968, podlehl jí celkem asi milion lidí, ačkoli přesná čísla ve skutečnosti známa nejsou a počet obětí tak mohl být i vyšší.
Virus označovaný jako původce ptačí chřipky, odborně H5N1 je nejpodezřelejší, avšak ve skutečnosti není jisté, že by případnou pandemii způsobil právě on. „Chřipkové viry se mezi zvířaty vyskytují běžně, existuje chřipka tuleňů, velryb a podobně,“ upozornil Ladislav Machala, lékař z infekční kliniky pražské nemocnice na Bulovce. Jinými slovy, pandemii nakonec může způsobit jiný virus, než ten, na jehož sledování mezi zvířaty se nyní vědci zaměřili.
Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění, které zejména infikuje ptáky, méně často prasata. Mezi domácími ptáky se nákaza šíří nejrychleji, onemocnění se však vyskytuje i u divokých ptáků. Zmíněný virus H5N1 zabil v Asii asi šedesát lidí ze zhruba 110 známých případů nákazy, není však známo, zda nakažených lidí nebylo ve skutečnosti více, avšak s mírnějším průběhem.
Evropská unie už každopádně lidi vyzvala k obezřetnosti – neměli by se dotýkat mrtvých ptáků, zabránit kontaktu domácích zvířat s volně žijícími a měli by dodržovat bezpečnostní pravidla při kuchyňské úpravě masa, nejméně drůbežího a vajec. Nebezpečný virus podle všeho spolehlivě hubí teploty nad 70 stupňů Celsia.
V nejbližších dnech až týdnech by měly například dorazit dodávky vakcíny proti běžné chřipce. Hlavní hygienik doporučuje, aby se nechalo očkovat co nejvíce lidí, zejména těch zdravotně oslabených - tedy chronicky nemocných a starších 65 let. Pokud jich bude očkováno dostatek, mělo by to mimo jiné snížit riziko, že se běžný virus setká s virem ptačí chřipky a vznikne Virus pandemický.
Přidat nový komentář