Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Co je nového v ptačí chřipce?

( Redakce | přečteno: 7279x )

Obávaný virus ptačí chřipky postupuje světem. Už neřadí pouze v Asii, ale přibývá případů v Evropě.

Co je nového v ptačí chřipce?

Obávaný virus ptačí chřipky postupuje světem. Už neřadí pouze v Asii, ale přibývá případů v Evropě – naposledy se nakažení ptáci objevili po Rumunsku a Turecku také v Rusku, Británii nebo Německu. Avšak zatím jde o zcela ojedinělé případy a podle odborníků proto není třeba se bát, že by už akutně hrozilo vypuknutí obávané pandemie: „Virus se nepřenáší z člověka na člověka,“ upozornil hlavní republikový hygienik Michael Vít na základní podmínku, kterou naštěstí podezřelý virus nesplňuje.

Vědci se nyní pandemie obávají spíše proto, že zde již dlouho žádná nebyla – poslední velkou svět zažil v roce 1968, podlehl jí celkem asi milion lidí, ačkoli přesná čísla ve skutečnosti známa nejsou a počet obětí tak mohl být i vyšší.

Virus označovaný jako původce ptačí chřipky, odborně H5N1 je nejpodezřelejší, avšak ve skutečnosti není jisté, že by případnou pandemii způsobil právě on. „Chřipkové viry se mezi zvířaty vyskytují běžně, existuje chřipka tuleňů, velryb a podobně,“ upozornil Ladislav Machala, lékař z infekční kliniky pražské nemocnice na Bulovce. Jinými slovy, pandemii nakonec může způsobit jiný virus, než ten, na jehož sledování mezi zvířaty se nyní vědci zaměřili.

Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění, které zejména infikuje ptáky, méně často prasata. Mezi domácími ptáky se nákaza šíří nejrychleji, onemocnění se však vyskytuje i u divokých ptáků. Zmíněný virus H5N1 zabil v Asii asi šedesát lidí ze zhruba 110 známých případů nákazy, není však známo, zda nakažených lidí nebylo ve skutečnosti více, avšak s mírnějším průběhem.

Evropská unie už každopádně lidi vyzvala k obezřetnosti – neměli by se dotýkat mrtvých ptáků, zabránit kontaktu domácích zvířat s volně žijícími a měli by dodržovat bezpečnostní pravidla při kuchyňské úpravě masa, nejméně drůbežího a vajec. Nebezpečný virus podle všeho spolehlivě hubí teploty nad 70 stupňů Celsia.

V nejbližších dnech až týdnech by měly například dorazit dodávky vakcíny proti běžné chřipce. Hlavní hygienik doporučuje, aby se nechalo očkovat co nejvíce lidí, zejména těch zdravotně oslabených - tedy chronicky nemocných a starších 65 let. Pokud jich bude očkováno dostatek, mělo by to mimo jiné snížit riziko, že se běžný virus setká s virem ptačí chřipky a vznikne Virus pandemický.

Související články

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

77%
23%
Zatím hlasovalo 13 lidí

Mohlo by vás zajímat

Loupání kůže na nohou

Dobrý den, mám problém s olupováním kůže na chodidlech, nejčastěji mezi prsty. Doporučíte mi nějaký krém?

Kdy a kde se můžu nechat preventivně otestovat na HIV?

Nechat otestovat by se měl nechat každý člověk, který se ocitl v rizikové situaci (více informací např. na webu České společnosti AIDS pomoc). Protilátky proti HIV infekci se vytvářejí zhruba 2–5 týdnů od nákazy. Tzn. aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, měly by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování. Výsledky testu budou vyhotoveny přibližně do 14 dnů.

Plovoucí skvrny v zorném poli jsou ve většině případů neškodné

Malé tmavé tečky, čmouhy a skvrnky, vlákna či nitky nebo kousky pavučin. Tyto nepravidelné tvary, které se pohybují v zorném poli a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. S největší pravděpodobností se u vás vyskytly sklivcové zákalky.

Varovné signály nesprávné funkce jater

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Plní mnoho klíčových funkcí, jako je detoxikace, metabolismus či ukládání živin. Když jsou játra zdravá a nebolí nás, obvykle na ně vůbec nemyslíme. Jejich nesprávné fungování však může mít vážné důsledky pro naše celkové zdraví. Nemocná játra se ovšem dlouho neprojevují, proto je dobré vědět, jaké jsou příznaky, které nás na možné problémy s játry upozorňují.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce