Křečové žíly neboli varixy trápí až 40 procent žen a 20 procent mužů. Z 90 procent jsou dědičné, objevit se ale mohou v souvislosti s hormonálními změnami, špatným životním stylem nebo věkem. Existuje několik rad, jak křečovým žílám předcházet. Mezi méně známé patří žilní gymnastika.
Krev je vypuzována ze srdce a unášena ke všem tkáním a orgánům Vašeho těla soustavou cév zvaných tepny. Krevní tlak je vlastně síla, kterou krev působí na stěnu tepen. Ve skutečnosti s každým srdečním úderem pumpuje srdce krev do tepen.
Krevní tlak je nejvyšší v okamžiku, kdy se srdce stahuje a vypuzuje krev do tepen. Tento tlak se nazývá systolický, laicky „horní“. Srdce mezi dvěma stahy krátce odpočívá a krevní tlak klesá, tehdy hovoříme o diastolickém tlaku, který je v laickém povědomí zakotven jako „dolní“ nebo „spodní“.
Krevní tlak je udáván dvěma čísly, tj. jako tlak systolický a diastolický. Obě hodnoty jsou důležité. Mezi ně se nejčastěji vkládá lomítko, např. 120/80.
Krevní tlak každého jedince během dne kolísá. Nejnižších hodnot dosahuje obvykle ve spánku, začíná stoupat v časných ranních hodinách (nejčastěji mezi 4. a 6. hodinou ranní). Nejvyšších hodnot zpravidla dosahuje v dopoledních hodinách a těsně po obědě obvykle zaznamenáváme určitý pokles. V podvečerních hodinách se u někoho objevuje opět mírný vzestup, u jiných osob naopak krevní tlak v tomto časovém období i nadále pozvolná klesá.
Krevní tlak rovněž stoupá při fyzické i psychické zátěži.
Přidat nový komentář