Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.
Obecně platí, že stomatologické výkony jsou buď plně hrazené, anebo nehrazené ze zdravotního pojištění. V současné době neexistuje žádný výkon s částečnou úhradou, tj. na který by pacient nějakou částku doplácel. I v tom se výkony liší od stomatologických výrobků, které zákon rozděluje na plně hrazené, částečně hrazené a nehrazené ze zdravotního pojištění.
Čtěte také: Zubní kaz trápí více než 80 % populace. Jak vzniká a jak se mu bránit?
Co je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění
Má-li váš zubní lékař smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, máte v rámci pojištění nárok na bezplatné prohlídky, vyšetření, ošetření atd. Seznam všech plně hrazených výkonů naleznete v úhradové vyhlášce platné pro příslušné období. Jedná se o seznam diagnostických a léčebných postupů za použití standardních materiálů (viz tabulku Výše úhrad ambulantních stomatologických služeb – stomatologických výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění).
Plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění je komplexní vyšetření při registraci pojištěnce stomatologem a každoroční preventivní prohlídky, včetně profylaktického odstranění zubního kamene a kontroly ústní hygieny. Hrazena je také běžná péče a ošetření, např. extrakce zubů, injekční lokální anestezie, léčba onemocnění dásní či zánětu nervu, rentgenová vyšetření, zubní výplně (plomby) pak v rozsahu standardu.
Obecně platí, že lékař je povinný seznámit pacienta s plně hrazeným ošetřením a následně mu může nabídnout ošetření nadstandardní, které si však pacient hradí sám. Není tedy možné, aby lékař libovolně využil nadstandardní ošetření a poté po pacientovi vyžadoval peníze. Pacient s tímto postupem musí vždy souhlasit. Ceny vycházejí z individuální kalkulace ordinace, mohou se tedy v jednotlivých ordinacích mírně lišit. Pacient má právo být seznámen před ošetřením s cenou výkonu a nahlédnout do ceníku dané ordinace. Povinností lékaře je vystavit pacientovi potvrzení o úhradě.
Čtěte také: Obrušování zubů je defekt, kterým možná trpíte i vy
Stomatologické výkony, které nejsou hrazené pojišťovnou
Stomatologické výkony, které nejsou hrazené pojišťovnou, jsou vyjmenovány přímo v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Dále nejsou hrazené ty výkony, které nesledují léčebný účel – například lepení různých ozdob na zubní korunku nebo bělení chrupu. Opačný princip platí u stomatologických výrobků, které jsou hrazeny jen tehdy, pokud jsou v zákoně vyjmenovány jako hrazené.
Ze zdravotního pojištění se nehradí:
- pečetění fisury,
- nasazení kofferdamu,
- trepanace alveolu,
- augmentace,
- řízená tkáňová regenerace a implantace v zubním lékařství,
- provizorní můstek zhotovený v ordinaci,
- oprava fixní náhrady v ordinaci,
- odborná ortodontická konzultace na žádost pacienta a intraligamentární anestézie (speciální druh místního znecitlivění jen jednotlivých zubů).
Tyto výkony vždy hradí pacient.
Čtěte také: Zápach z úst může zapříčinit špatná hygiena i zdravotní problémy
Některé výkony jsou hrazené jen za určitých podmínek
Tyto podmínky stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění. Například výplň zubu (plomba) se ze zdravotního pojištění se hradí v souladu s podmínkami uvedenými v příloze č. 1 zákona, platnými pro období, kdy byl výkon proveden.
Profylaktická kontrola ústní hygieny je hrazena nejvýše dvakrát ročně a pokud by pacient požadoval další kontrolu v roce, musí ji zaplatit sám. Podobně profylaktické odstranění zubního kamene je hrazeno nejvýše jednou ročně, nikoli tedy při každém ze dvou preventivních vyšetření, na která má pojištěnec bezplatně nárok. Lokální fluoridace se hradí, jen pokud je použit přípravek s aminfluoridem bez nosiče. Při použití jiného přípravku platí lokální fluoridaci pacient.
Endodontické ošetření je hrazeno jen tehdy, jde-li o primární ošetření, které bylo provedeno metodou centrálního čepu; endodontické ošetření jinou metodou platí pacient. Stejně tak si platí přechodnou dlahu, pokud byl použit jiný materiál, než samopolymerizující kompozitní pryskyřice.
Jaké zubní výplně jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění?
Podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/852 je od 1. 1. 2019 možno používat zubní amalgám jen v kapslové formě v předem určených dávkách (dózovaný). Použití volně balené rtuti zubními lékaři se zakazuje.
U dětí do 15 let a u těhotných a kojících žen jsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny
- výplně dočasných zubů a výplně stálých zubů v rozsahu celého chrupu při použití skloionomerního cementu a
- v rozsahu řezáků a špičáků i při použití samopolymerujícího kompozitu, u dětí do 15 let v rozsahu stálých řezáků a stálých špičáků i fotokompozitní výplně.
Není-li použití skloionomerního cementu možné z hlediska zdravotního stavu pojištěnce, lze použít a je hrazena výplň z dózovaného amalgámu.
Ostatní pojištěnci mají z veřejného zdravotního pojištění hrazeny
- v rozsahu celého chrupu výplně z dózovaného amalgámu
- v rozsahu řezáků a špičáků jsou hrazeny i výplně ze samopolymerujícího kompozitu
- do dne dosažení 18 let jsou v rozsahu řezáků a špičáků hrazeny i fotokompozitní výplně.
Chcete za zubní vyšetření ušetřit? Choďte na pravidelné prohlídky
Při pravidelných prohlídkách 2x ročně budete mít jistotu, že je vše v pořádku a pokud se vyskytne nějaký problém, lékař jej zachytí hned v prvopočátku. Nebude vám hrozit, že se kaz nebo jiné onemocnění rozroste a vy strávíte hodiny na zubní klinice, kde necháte celý obsah své peněženky, ne-li více, a nadto si ještě užijete několik bezesných nocí s bolavými zuby.
Nemůžete sehnat zubního lékaře?
Pokud ve vašem okolí neseženete zubního lékaře, obraťte se na svou pojišťovnu. Ta je povinna vám tuto péči zprostředkovat. S hledáním zubaře v místě vašeho bydliště může pomoci Česká stomatologická komora (ČSK), která sdružuje všechny zubní lékaře v Česku. Pravidelně také aktualizuje na webu uvedený seznam zubařů, kteří ještě přijímají pacienty. Na stránkách ČSK najdete také přehled zubařských pohotovostí.
Více informací najdete na www.vzp.cz/stomatologie.