Zkracující se dny, úbytek slunce i chladnější počasí – to vše může na podzim ovlivňovat naši náladu. Někdy se objeví splín, který dokáže spravit procházka na čerstvém vzduchu nebo den volna strávený s rodinou. Jindy však některé z nás postihne takzvaná sezónní afektivní porucha, která může mít následky mnohem závažnější. Jedná se o typ deprese, který je však někdy kvůli své krátkodobější povaze podceňován.
ODPOVĚĎ:
Ztrátu průkazu musíte ohlásit své zdravotní pojišťovně, a to co nejdříve, podle zákona do 8 dnů. Zákon sice způsob ohlášení nepředepisuje, ale nejjednodušší je zajít na kterékoli klientské pracoviště pojišťovny a věc neprodleně vyřídit. Pokud přijdete osobně, dostanete na počkání papírový náhradní doklad Potvrzení dočasně nahrazující EHIC. Tento doklad má omezenou dobu platnosti na 3 měsíce od data vystavení, ale poskytuje pojištěnci stejná práva a zdravotnickým zařízením stejné záruky úhrady jako plastový průkaz pojištěnce/Evropský průkaz zdravotního pojištění. Můžete se jím tedy plnohodnotně prokazovat jako pojištěnec doma i v cizině.
Čtěte také: Dostupnost ambulantních služeb o dovolených
K vystavení nového průkazu budete potřebovat doklad totožnosti. Jestliže jste ztratil i doklady, můžete se prokázat náhradním občanským průkazem, cestovním dokladem (pasem), nebo řidičským průkazem apod.
Některé pojišťovny akceptují i variantu, že pojištěnec ohlásí ztrátu průkazu písemně, např. mailem, případně telefonicky, a zároveň si požádá o nový průkaz. Při ohlášení je třeba uvést své číslo pojištěnce, celé jméno, adresu trvalého bydliště, popřípadě korespondenční adresu. V takovém případě ale budete nějakou dobu bez dokladu o svém zdravotním pojištění, takže tento postup z praktických důvodů nedoporučujeme.
Čtěte také: Kdy máme nárok na dopravu k lékaři sanitkou?
Nový průkaz pojištěnce není z technických důvodů možno vystavit na počkání. Vystaví vám ho přibližně do tří týdnů. Podle předchozí domluvy vám bude zaslán na doručovací adresu, nebo si ho můžete vyzvednout na vybraném klientském pracovišti, kde samozřejmě musíte prokázat svoji totožnost. Vystavení nového průkazu pojištěnce je bezplatné.
Čtěte také: S diabetem na cestách
Pokud ztratíte svůj průkaz zdravotního pojištění v cizině, kontaktujte svou zdravotní pojišťovnu, která vám zašle tzv. Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění. Pokud byste totiž potřeboval uplatnit nárok na zdravotnické služby v zahraničí, musíte se Evropským průkazem zdravotního pojištění prokázat. Toto potvrzení garantuje dotyčnému zdravotnickému zařízení úhradu poskytnuté péče z prostředků českého veřejného zdravotního pojištění, samozřejmě v rozsahu podle evropských nařízení.
Zdroj: www.vzp.cz