Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Pokud se lékař rozhodne svoji praxi předem dobrovolně ukončit, musí to svým pacientům také předem oznámit. A to nejméně 60 dnů přede dnem zamýšleného ukončení, a to zpravidla na dveřích své ordinace nebo na svých webových stránkách. Zároveň požádá příslušný správní orgán (krajský úřad) o uveřejnění uvedené informace na jeho úřední desce. V informaci uvede datum zamýšleného ukončení činnosti, datum, do kterého lze předložit žádost o předání zdravotnické dokumentace poskytovateli zvolenému pacientem, a adresu místa pro předložení žádosti, popř. uvede, která osoba za něj bude pokračovat v poskytování zdravotních služeb. Pak je na vás, jestli si vyberete jiného lékaře, nebo se stanete pacientem nástupce dosavadního lékaře.
Nastat může ale i další možnost, kdy při náhlém ukončení praxe - například při úmrtí lékaře - není pokračovatel. Co v takovém případě dělat?
Jak postupovat při náhlé ztrátě lékaře?
Ihned se porozhlédněte po novém lékaři. Čím dříve, tím větší je vaše šance, že vás přijme ten, kterého si vyberete. Pokud neuspějete, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu, která má jednak přehled o vytíženosti jednotlivých lékařů, jednak i povinnost jej zajistit.
Čtěte také: Platby u nesmluvního lékaře. Proplatí je pojištovna?
Máte nárok na svou zdravotnickou dokumentaci? Co s ní, až lékař skončí?
Odpověď na to, co je s vašimi „papíry“ dál, závisí na tom, jaký je osud vaší ordinace.
Přecházíte k nástupci svého lékaře
Pokud lékař končí a ordinaci přenechává svému nástupci, předává mu i zdravotnickou dokumentaci. Přecházíte tak automaticky k novému lékaři. Pochopitelně si pak můžete zvolit jiného, ale vaše zdravotnická dokumentace v tuto chvíli zůstává na místě, kde byla.
Pokud lékař skončil bez náhrady, předává se zdravotnická dokumentace a její soupis příslušnému správnímu orgánu. Vaše dokumentace je tedy uložena na vašem příslušném krajském úřadě. Na webových stránkách krajského úřadu je pak možné tyto dokumenty a další informace dohledat. Případně zavolejte přímo na svůj krajský úřad a oni vám sdělí, kdo má lékařskou dokumentaci na starosti.
Za vašeho lékaře není náhrada
Nejprve si sežeňte nového praktického lékaře. Dokud ho nemáte, zůstává vaše dokumentace na úřadě. Ten v tu chvíli zastupuje lékaře a pokud je to nutné, musí vám z dokumentace vyřizovat i výpisy a kopie. Dál ale platí, že si musíte zvolit jiného lékaře. Až se tak stane, můžete sami na krajském úřadu požádat o přeposlání vaší dokumentace do jeho ordinace. Nechce-li se vám tím zabývat, může to za vás udělat i nový lékař. Jen mu v ordinaci musíte podepsat písemné vyjádření, že jste si ho skutečně zvolili jako nového praktika. V žádosti se uvádí identifikační údaje zvoleného poskytovatele, jméno a příjmení pacienta, jeho rodné číslo nebo datum narození a adresa místa trvalého pobytu.
Čtěte také: Postup podání stížností na poskytnutí zdravotní péče
Pacient si svoji dokumentaci vzít nemůže
Zcela mylné je přesvědčení některých pacientů, že si pro svoji dokumentaci prostě mohou dojít, vyzvednout a nechat si ji. Ta je svým způsobem majetkem lékaře i pacienta zároveň. Pacient do ní ovšem může za přítomnosti lékaře pouze nahlížet, žádat z ní (nebo si pořizovat) výpisy a kopie.
Nakládání se zdravotnickou dokumentací v případě zániku oprávnění k poskytování zdravotních služeb (ať už ukončením činnosti, nebo v důsledku úmrtí) řeší zákon o zdravotních službách, případné skartační lhůty pak vyhláška o zdravotnické dokumentaci. Podle této legislativy zdravotnická dokumentace pacientů praktického lékaře, který ukončí poskytování zdravotních služeb, bude předána buď jeho nástupci, nebo příslušnému správnímu orgánu (tj. krajskému úřadu).
Čtěte také: Vrácení přeplatku na doplatcích za léky