Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Co dělat, když si ulomíte zub

(31. ledna 2025, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 724x )

Ulomený zub je nepříjemná a někdy i bolestivá záležitost, která může postihnout každého z nás. Zda už se to stane při sportovních aktivitách nebo při běžném denním životě, je důležité vědět, jak na to reagovat.

shutterstock.com

Zub může prasknout uvnitř, viditelně se odlomit, mohou se na něm objevit drobné vlásečnicové trhlinky nebo se může nepatrný kousek zubu odštípnout.
Podle toho, jak závažná je zlomenina zubu a co ji způsobilo, se pak celý problém také řeší. Některé případy ulomených zubů počkají i několik dní, jiné vyžadují okamžitý zásah stomatologa. A v některých případech je poškození tak závažné, že zub již nelze zachránit.

Jak může dojít k ulomení zubu

K ulomení zubu může dojít mnoha způsoby:

  • Úraz – K ulomení zubu nejčastěji dochází při pádu či nárazu, například při sportu. Může dojít třeba jen k částečnému odštípnutí až po úplné vyražení celého zubu.
  • Skřípání zuby – Skřípání na zuby vyvíjí nadměrný tlak, který může vést k ulomení.
  • Kousnutí do něčeho tvrdého – Může se jednat o bonbón, popcorn, led, ořechy nebo třeba vidličku.
  • Přetížení - K tomu dochází například ve chvíli, kdy člověk přijde o nějaké zuby a nenechá si vyrobit zubní náhradu. Zbylé zuby jsou pak nadměrně přetěžovány a dochází k jejich oslabení. Za přetěžování zubu může někdy také špatně zhotovená výplň nebo plomba.
  • Prasknutí zubu může ale způsobit i větší kaz. Proto je důležité chodit na pravidelné kontroly, díky kterým je možné odhalit kaz včas, dokud je ještě malý.
  • Zuby s ošetřenými zubními kanálky „mrtvé“ zuby. Mrtvé zuby se stávají křehkými a častěji tak praskají. 
  • Teplotní šok. Střídání horkých a studených potravin způsobuje trhliny ve sklovině.

Jak se projevuje ulomený zub

Ulomený zub v některých případech ihned poznáte, a to i na pohled. Někdy se ale projevuje nenápadně, obzvlášť když se jedná o méně závažné ulomení. A výjimečně se prasknutí nebo ulomení zubu neprojeví vůbec nijak. 

Mezi běžné projevy patří:

  1. Chybějící část zubu nebo viditelná prasklina.
  2. Bolest - Prasklé zuby mohou způsobit bolest, zejména při jídle nebo kousání. Bolest může být ostrá nebo tupá a může trvat i po ukončení činnosti, která bolest způsobila.
  3. Citlivost - Prasklé zuby mohou být citlivé na teplotní změny, což znamená, že mohou bolestivě reagovat na horké nebo studené nápoje a jídlo.
  4. Otok dásně v okolí postiženého zubu.
  5. Infekce - Pokud se zub praskne tak, že prasklina prochází až do tzv. zubní dřeně, může dojít k zánětu zubního nervu, který se projeví bolestí, později pak i otokem a tvorbou hnisu.

Co dělat při ulomení zubu

Zachovat ve vyhrocené situaci klid je základ. Uklidněte se a pokud cítíte silnou bolest, vezměte si některé z běžně dostupných analgetik.

Pokud se vám viditelně ulomila část zubu, nejprve si vypláchněte ústa teplou vodou, abyste okolí vyčistili. Jestliže zub nebo jeho okolí krvácí, aplikujte tlak, abyste krvácení zastavili, a v případě otoku můžete použít studený obklad. Pokuste se najít ulomenou část zubu, zabalte ji do vlhkého obvazu a doneste s sebou k zubaři. Nenajdete-li úlomek, nezoufejte, lékař si s tím poradí.

Jestliže je zub pouze načatý nebo je ulomen malý kousek, situace není tak akutní. Kontaktujte zubního lékaře, informujte jej o situaci a podle jeho pokynů postupujte. Pokud je však zub výrazně poškozen nebo vyražen, je nutná okamžitá péče. 

Předtím, než se dostanete k zubaři, je důležité se o ulomený zub správně starat a zabránit jeho dalšímu poškození. Vyhněte se jídlu na straně, kde máte ulomený zub, a pokud je to možné, preferujte měkké pokrmy. Je klíčové udržovat ústní hygienu, ale během čištění zubů buďte co nejšetrnější k poškozené oblasti. 

Když vypadne celý zub

Může se také stát, že vypadne celý zub. V tomto případě zub seberte, opláchněte vodou a umístěte zpět do zubní jamky. Případně jej můžete vložit do sklenice s vodou nebo mlékem. V každém případě spěchejte k lékaři (ideálně byste se k němu měli dostat zhruba do 30 minut).

Jak stomatolog léčí ulomený zub

O konkrétním řešení rozhoduje zubní lékař na základě závažnosti ulomení zubu a dalších faktorů.

Výplň zubu

U malých, nezávažných fraktur se lékař nejspíš uchýlí k použití fotokompozitní výplně v barvě zubu. Jedná se o drobný kosmetický zákrok, který nahradí chybějící část a ulomený zub rychle opraví.

Korunka

Pokud není výplň zubu dostatečným řešením, může přijít na řadu zhotovení korunky. Jedná se o umělou náhradu viditelné části zubu, která frakturu překryje. 

Ošetření kořenových kanálků

V případech, kdy došlo ke zlomení až na úrovni zubní dřeně, je vhodné ošetření kořenových kanálků, kdy zubní lékař odstraní poškozenou dřeň a obnoví integritu zubu.

Extrakce zubu

V některých případech je ulomení zubu tak závažné, že zub již nelze zachránit. Tehdy se stomatolog uchýlí k extrakci zbytku zubu.

Jak předcházet ulomení zubu

Nejlepší je samozřejmě ulomení a prasknutí zubu předcházet. Nikdy sice nebudete mít stoprocentní jistotu, že budou vaše zuby v absolutním bezpečí, ale riziko úrazu můžete výrazně snížit.

  • Správná hygiena ústní dutiny – pravidelné čištění, vyplachování ústní vodou a používání zubní nitě. Zuby oslabené kazem jsou totiž ke zlomení mnohem náchylnější.
  • Omezení tvrdých potravin – Omezte konzumaci potravin, jako jsou ořechy, bonbóny a podobně, případně si u nich alespoň dávejte dobrý pozor.
  • Preventivní prohlídky u stomatologa – Pravidelné návštěvy zubaře vám pomohou včas odhalit případné problémy, které by jinak vedly k oslabení zubu.
  • Chránič zubů proti skřípání – Pokud trpíte nočním skřípáním zubů, pořiďte si chránič, který sníží riziko, že si při skřípání nevědomky uštípnete kus zubu.
  • Chránič při sportu – Zuby si chraňte také při sportu, kdy je riziko úrazu poměrně vysoké. Obzvlášť při kontaktních sportech tak využívejte chránič zubů.

Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, nebo máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 473 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Rentgenové vyšetření (RTG)

Rentgenové vyšetření patří k základním vyšetřovacím metodám. Metoda pracuje s rentgenovým zářením, které má velkou schopnost pronikat hmotou.

Zubní vyšetření

Zubní prohlídka je vyšetření, při kterém lékař prohlídne váš chrup. Zuby jsou vývojově velmi staré útvary a jsou složené z tvrdých tkání (zubovina, sklovina a cement). Slouží k uchopení, dělení a rozmělňování potravy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce