Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Pády miminek bývají poměrně častým problémem, stačí jen, aby se miminko otočilo na bříško a rána je tu. Není to ovšem tak hrozné, jak se zdá. Samozřejmě není dobré pády podceňovat a každý rodič by se měl snažit jim předcházet maximální pozorností, ale nehody se občas stávají.
Co dělat, když dítě spadne na hlavu
Pokud je po dopadu při vědomí, začne okamžitě plakat a pohybuje se, se vší pravděpodobností se nic nestalo. Pokud ovšem dojde po pádu u dítěte ke změně chování, dítě je apatické, nebo naopak nadmíru plačtivé, zaujímá určité úlevové polohy, zavírají se mu oči, je nadmíru spavé, eventuálně zvrací nebo dostane svalové křeče, je nutné okamžitě zavolat lékařskou pohotovostní službu
Už v dřívějších dobách se říkalo, že když dítě spadne z výšky, která je menší než jeho výška, většinou vše dopadne dobře. Je pravda, že většina dětiček spustí křik a těžko se uklidňuje, někdy se dokonce propláče až do spánku. Kdyby opravdu usnulo, nechte ho a jen ho stále sledujte, jak dýchá, jestli spí klidně, apod.
Je nutné volat pohotovost při pádu na hlavu?
Když mamince spadne dítě na hlavu, často se velmi vyděsí a ihned chce volat záchranku. Pokud však dítě nemá žádné příznaky, které by nasvědčovaly otřesu mozku nebo jinému zranění (není malátné, nezvrací, dokáže dát hlavu na prsa, při pádu nezvrátilo hlavu příliš dozadu, nemá žádné větší krvácení či zlomeniny, neteče mu sekret z nosu či ucha a hýbe všemi končetinami) není nutné sanitku volat. Pokud vás ale přesto trápí nejistota, abyste něco nezanedbali, můžete zavolat dětskému lékaři, ke kterému s miminkem chodíte, a pokud možno věcně a s klidem mu celou situaci popsat.
Co dělat po pádu na hlavu
Po pádu miminko vezměte do náruče, pohlaďte a konejšete. To je to nejdůležitější, a to právě nejvíce potřebuje. Snažte se udržet klid a nadhled, usmívejte se, i když je to v tu chvíli těžké. Dítěti můžete dát studený obklad, otřete mu slzičky, na děťátko mluvte a konejšete ho, můžete i zpívat nebo vyprávět oblíbenou pohádku.
Pozorujte ho a při změně stavu hned zamiřte do nemocnice. Zvýšené ostražitosti dbejte po následujících 24 hodin.
Zachovejte chladnou hlavu a nepanikařte
Jestliže se vám tato nemilá nehoda stane, nebrečte a nevyčítejte si nic. Pády a modřiny prostě k dětství patří. Pamatujte si, že chladná hlava a střízlivé myšlení v takové situaci pomohou vašemu dítěti mnohem více než zbytečná hysterie.