Odborníci v oblasti výživy často pracují s termíny „zdravá výživa“, „správná výživa“, příp. „vyvážená a pestrá strava“. Laik však často neví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit. Pokusme se tedy tyto termíny blíže vyjasnit a podívat se na naší výživu z úhlu současných znalostí o výživě a složení potravin.
Cizrna (Cicer) patří mezi bobovité rostliny, které se nacházejí po celém světě. Luštěniny patří mezi nejdůležitější zemědělské rostliny, už odpradávna se používají jako náhrada masa. Jedná se o luštěninu příbuznou hrachu, cizrnu můžete tedy znát i pod názvem římský hrách, je však větší a chutnější než hrách. Cizrna vypadá jako lískový oříšek bez slupky, je i zhruba takové velikosti a i chutí lískový oříšek lehce připomíná.
Čtěte také: Opomíjené luštěniny
Kromě úžasné chuti je zajímavá svými pozitivy na lidský organismus. Obsahuje velké množství vlákniny, proteiny, železo, mangan, vápník a hořčík v ideálním poměru 1:1, draslík, vitamíny skupiny B včetně kyseliny listové a cholinu. Kombinace těchto komponent ji řadí oprávněně mezi superpotraviny.
Proč konzumovat cizrnu
Zdravé trávení a hubnutí
Cizrna obsahuje vlákninu a bílkoviny, které navozují pocit sytosti. Zároveň je málo kalorická. Vláknina usnadňuje pohyb zbytků stravy přes trávicí systém a tím brání zácpě. Zároveň na sebe váže množství toxinů a pomáhá s jejich vylučováním. Zmenšuje riziko rakoviny tlustého střeva. Cizrna se objevuje ve stravě veganů a vegetariánů, kteří pokrmy z luštěniny nahrazují maso. Cizrna je luštěnina, která nejméně nadýmá, takže ji mohou konzumovat děti, těhotné ženy a lidé s citlivým trávením.
Chrání srdce
Cizrna obsahuje menší množství vysoce kvalitních (mononenasycených a polynenasycených) tuků, které pomáhají při snižování hladiny cholesterolu v krvi. Vláknina cizrny zase zabraňuje jeho vstřebávání z jiných potravin (cizrna neobsahuje žádný cholesterol). Díky těmto vlastnostem se konzumací cizrny zlepšuje stav arterií a dá se jí předcházet arterioskleróze se všemi jejími projevy, včetně infarktu myokardu.
Brání vzniku cukrovky
Má nízký glykemický index. Obsažené sacharidy jsou pomalu stravitelné, nezatěžuje tělo prudkými výkyvy hladiny glykémie, které mohou vést ke vzniku diabetu. Diabetikům snižuje hladinu cukru v krvi.
Posiluje imunitu
Cizrna je vynikajícím přírodním zdrojem zinku a mědi. Tyto minerály jsou nezbytné pro vývoj a správnou funkci imunitních buněk.
Doplňuje železo
Brání nedostatku železa v těle, který je nejčastější příčinou chudokrevnosti. Lidé s anémií trpí závratěmi, únavou, nechutenstvím, lámáním nehtů a vypadáváním vlasů.
Podporuje zdraví kostí
Cizrna obsahuje mangan, minerál důležitý k zabezpečení správné struktury a zdraví kostí. Konzumace cizrny vám může pomoci stimulovat tvorbu kolagenu a zlepšit stav chrupavek a pojiv.
Podporuje zdravý vývoj plodu
Obsažený cholin a kyselina listová až 2,5x snižuje pravděpodobnost výskytu vrozených vývojových vad nervové soustavy. Mangan je zase důležitý pro správný růst miminka.
Čtěte také: Poporodní deprese
Přirozeně bezlepková potravina
Neobsahuje lepek, tím pádem se hodí pro osoby trpící celiakií. Svými nutričními vlastnostmi nahrazuje obiloviny. Z cizrny lze vyrobit cizrnovou mouku, kterou je možné používat při zahušťování polévek a omáček. Z mouky jde také péci lívance, placky nebo vařit knedlíky.
Regenerace organismu
Cizrna také obnovuje buňky a regeneruje organismus. Tuto vlastnost ocení zřejmě především ženy. Přidáním cizrny do svého jídelníčku mohou totiž bojovat proti projevům stárnutí. Cizrna má však vliv i na psychické stavy člověka, pomocí ní jde lépe čelit stresu a depresím.
Činnost mozku
Cizrna je dobrým zdrojem vitaminů B2 a B6 a také kyseliny listové, která se podílí na správné funkci nervové soustavy. Mangan obsažený v cizrně je důležitý pro činnost mozku, přispívá k překonávání únavy, zlepšuje paměť, zvyšuje celkovou odolnost nervů, podporuje svalové reflexy.
Udržení optimální funkce štítné žlázy
Z minerálů má nejvyšší zastoupení železo, kterého je v cizrně téměř třikrát více než v mase, dále také hořčík, vápník a zinek. Posledně jmenovaný zinek podporuje například správnou funkci štítné žlázy.